Întrebare recomandată | Innsbruck a întrebat:

Merita sa dam examenul de Cambridge?

13 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Clar!
Daca vrei burse in strainatate gen Erasmus este esential sa il ai. Si in general e foarte important sa ai ceva sa ateste ca tu cunosti o limba straina bine, te ajuta oriunde.

| Innsbruck explică (pentru whatevernvm):

Da,dar e valabil doar 2 ani.
Plus ca acele burse se obtin foarte greu ( de la Erasmus)
Ma refer ceva nivele mai mici gen PET sau FCE

| DiannaDi a răspuns:

Da. Orice diploma in plus, e binevenita si e mai bine sa il dai, decat sa ai nevoie in timp de el si sa nu-l ai!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca urmeaza sa emigrezi sau sa studiezi intr-o tara unde se vorbeste engleza, da, merita!
Oricum, la emigrare testul asta este obligatoriu.

| CuriousStuff a răspuns:

Se merita dar ai grija ca e valabil doar 2 ani, asa ca planuieste strategic cand sa ti-l iei si cand o sa ai nevoie de el. Eu zic sa-l dai doar cu cateva luni inainte sa stii sigur ca ai nevoie de el.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu "expira" realmente... Nu are data de valabilitate. Dar majoritatea institutiilor/angajatorilor nu o sa ia in considerare un Cambridge mai vechi de 2 ani (3 daca ai noroc).

| raluk27 a răspuns:

Eu am dat CAE-ul, acum 11 ani.
Daca m-a ajutat? Sincer, nu.
Singurul avantaj a fost ca nu am mai dat examen la engleza la facultate (materie care si-asa era optionala).
In rest, a fost doar o diploma pentru care m-am pregatit 2 ani si care a sfarsit intr-un sertar.
Am dat bacul la engleza (scris), deci nu stiu de unde legenda asta ca nu mai sustii proba, daca ai Cambridge-ul.
Din ce-am inteles, cu toate ca teoretic nu are termen, se considera ca e valabil numai 2 sau 3 ani, pe motiv ca nu exista nicio dovada/certitudine ca dupa ce l-ai dat, ai continuat sa exersezi lb. engleza. Intr-un cuvant, se pleaca de la ideea ca in 2 ani, ai uitat tot. Insa daca ar fi sa te angajezi, nu cred ca asta ar cantari mai mult decat CV-ul unui alt candidat, unde scrie ca este experimentat la engleza.

| MadagasHardwell a răspuns (pentru raluk27):

Asa este in ziua de azi, daca dai cambridge-ul si il iei nu mai trebuie sa te prezinti la competentele lingvistice de la bac. acum 11 ani poate era altfel, nu stiu...

| raluk27 a răspuns (pentru MadagasHardwell):

Asta daca dai proba orala, unde e cu admis/respins. Dar unde se da engleza scris, si ai luat Cambridge -ul cu B, sa zicem, ce nota iti trece?

| MadagasHardwell a răspuns (pentru raluk27):

Nu ti trece nicio nota. important e sa ai cambridge-ul. acum la competente se dau calificative : C(experimentat), B(avansat), A(mediu ) si este imposibil sa l pici. trebuie doar sa fii prezent.

| Phantelul a răspuns:

Da, deoarece este recunoscut peste tot si scapi de proba la engleza cand o sa dai examanul de bacalaureat.

| whatevernvm a răspuns (pentru Phantelul):

Intr-adevar, proba aia la bac e asa grea si iti solicita asa mult materia cenusie si abilitatile... laughing

| Innsbruck explică (pentru Phantelul):

Bacul la engleza il iei cu prezenta