| AlexDorinel a întrebat:

Merita sa fumez țigări electronice, asa zisul "vaping"?

Aproape toți prietenii mei fac asta, țigări cu tot felul de arome.

P.S: am 17 ani, nu sunt fumător.

71 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca nu esti fumator, nu vad pentru ce sa folosesti rahaturile alea, sa cheltui banii, sa iti faci de lucru?
Fumatorii folosesc alea ca le cere organismul sa pufaie laughing altfel nu ar fi curiosi nici ei.

Daca vezi pe cineva ca face ceva, aia nu inseamna hai sa fac si eu.Ce faci daca unu se arunca intr-o prapastie, te duci si tu dupa el? Hai ca esti tare de tot.

| Lucian4 a răspuns:

Nu merita si nici financiar nu merita (pe teremen lung). Fumul din tigara este daunator pentru organism. Oricum ar fi rezultat, din tigara electronia sau tigara normala. Tot nicotina contine si substante chimice. Profa ce a zis la scoala sau parintii? tot fumul ala de tigara care ajunge in plamani intra in sange si se duce la toate organele si celulele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pentru ca dai o groaza de bani pe ele, fix aiurea. Ti se pare ca merita? Nu asta ai intrebat?

| Lukasssz a răspuns:

Nu merita frate, iti strici sanatatea.

| Wr3nch a răspuns (pentru AlexDorinel):

Se pot incarca si fac mult fum. Gasesti lejer pentru orice buget oricum, si daca nu tragi ca trenul una de 200 poate fi la fel de buna.

Răspuns utilizator avertizat
| Fatamuntilor a răspuns:

Efectul de, turma''
Daca colegii tai se arunca in cap de pe acoperisul scolii o faci si tu?
Eram cam de varsta ta. Faceam practica, clasa doar de fete.Cateva fete fumau (de fata cu maistrul, care o facea si el)Imi amintesc ca o colega mi-a oferit si mie o tigara, am refuzat.Maistrul zis ca strica orzul pe gaste....Nu am simtit nevoia si nici acum nu simt...
E ALEGEREA ta daca te apuci sau nu! Dar eu cred ca singurii care castiga sunt producatorii de tigari!

| Legion7X a răspuns:

Ce vaping, tot dependentă provoacă și acelea doar că mai mare, că tragi din ea mai rău ca dintr-o țigară. O țigară unii mai fumează 2, 3 și gata care se lasă treptat, din aceia electronică tragi toata ziua laughing in concluzie ambele nu sunt sanatase. Este doar un viciu de grup. Adevarat nefumatori sunt puțin mai marginalizați, pentru că nu intră in cercul de placere al viciului. Așa se întâmplă și cu alcoolul evident.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns:

Si daca prietenii se arunca de la etaj, trebuie sa te arunci si tu?
NU merita, ca inhalezi substante toxice potential cancerigene si te poti imbolnavi, plus ca poti deveni dependent de nicotina din alea.

Adica tu bagi in sange o substanta chimica zilnic.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si daca nu are nicotina, de ce sa fumezi din alea?! Adica ce rost are sa inhalezi substante toxice, si daca unu nu are nimic, nu inseamna ca n-ar avea altul, insa parintii tai macar fumeaza tutun, nu arome neaparat.

Inca nu ai nimic parintii, dar mai in colo o sa oboseasca mai usor si asa mai departe.
Profu meu de mate de la fac s-a lasat cam la 45 ani de fumau, si tot asa fuma din facultate, ca deja incepuse sa oboseasca mai repede cand urca scarile.

Bunica mea a facut accident vascular la 74 ani de la tusitul interminabil de la tigari, tusea si nu rupea, s-a fortat si bum, n-a facut prea tare, dar l-a facut si vorbea impleticit.
Plus ca de dinainte sufla mai greu si nu era bine, fuma de la 16 ani.

Tu faci ce vrei, tu ti-am prezentat ce se poate intampla.
Acuma sigur ca poti sa inhalezi alea si sa nu ai nimic niciodata, dar se poate sa faci un cancer ceva candva, nu se stie.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai gustul e bun, n-am zis ca nu e, eu ma refer la riscul pentru sanatate.
Dar na, alegi tu cum doresti sa faci.

Răspuns utilizator avertizat
| Lucian4 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu conteaza, are alte substante chimice pe care pe bagi(inhalezi) in plamani

| relian a răspuns (pentru AlexDorinel):

Amice,esti prost ori te faci? Adica tu nu simti nevoia sa fumezi, dar totusi vrei s-o faci, doara pentru simplu fapt ca majoritatea fumeaza?
Scuze dar esti batut cu parul in cap, va timpiti pe zi ce trece.

De ce nu te apuci sa si bei, e o idee f buna, 99% din barbati beau destul de mult,asa ca baga si tu, vorba aia sa fii in rand cu ei, sa fii barbat ce dracu, nu femeier laughing
Ba ascultati ce va zic, bine no sa ajungeti, la felul cum ganditi.

Răspuns utilizator avertizat
| Feri5 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da' normal că pățești ceva la plămâni. În caz că nu știai, se numește cancer pulmolar și apare datorită nicotinei, oxidului de carbon și a HCN din țigară.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru AlexDorinel):

E clara daca inca intrebi de ce laughing pentru ca deja ganditi ca o turma.Tu nu ai nevoie de ceva, dar totusi faci, ori ai, doara pentru faptul ca asa fac majoritatea.Asta arata ca aia va invatara f bine, o sa faceti exact ce va canta aia.
De ce ganesti asa? Asa va educara aia de mici, de la gradinita, deci nu mai puteti fiti salvati.Dar asta e

| Feri5 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Chiar dacă nu au nicotină, CO și HCN sunt extrem de toxice!

Răspuns utilizator avertizat
| GulubuntzBudulush a răspuns:

Fumatul nenorocește plămânii, poți face cancer. Nu fumatul de orice fel nu e bun, la nicio vârstă și nu merită să încerci, după doar o să devii dependent.

| relian a răspuns (pentru AlexDorinel):

Asa crezi tu,ori asa va promit aia acolo? O sa aveti masini scumpe,aia da, plus cate un aptm decent, f bun, asta pe internet sau unde anume? E bun si daca e numa virtual laughingmacar te gandesti ca stai intr-o casa buna si ai o masina suparata. Iarna e mai grav ca te trezeste frigu la realitate, nu mai poti dormi sa visezi frumos.