| AlexDorinel a întrebat:

Merita sa fumez țigări electronice, asa zisul "vaping"?

Aproape toți prietenii mei fac asta, țigări cu tot felul de arome.

P.S: am 17 ani, nu sunt fumător.

71 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| youannoyingme a răspuns:

Nu te apuca de fumat, dar daca ti neaparat vape-urile sunt mai bune pentru sanatate si nu dau chiar asa mare dependenta

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ești inteligent nu te lași pradă ispitei de a deveni fumător. Tata a fost fumător, cu greu s-a lăsat de fumat și acum se tot plânge de sănătate. Spui că părinții tăi nu au nimic, dar să mai treacă câțiva ani și îi vei auzi prin casă plângându-se de sănătate. Așa că fă ce vrei. Dacă atât ești de inteligent să te apuci de fumat ca să îți strici sănătatea, doar ca să fi cool, atunci fă-o! Aruncă-te în ghiarele ispitei și bateți joc de sănătatea ta, în loc să fi mândru că ești de o grămadă de ori mai deștept decât cei din jur că ești nefumător. P.S: și ocupății timpul cu ceva productiv, că ai pus o grămadă de întrebări pe TPU-ul ăsta și mă faci să te șterg.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

În primul rând sunt fată, iar în al doilea rând fă ce vrei. Eu mi-am făcut datoria să îți dau un sfat. Mai departe faci ce vrei și cum te taie capul. P.S: observ că la mai toți care ți-au dat un sfat cât de cât bun, la toți le-ai răspuns tot cum ai vrea tu să faci. Așa că fă cum vrei și nu mai cere sfaturi, dacă nu vrei să le asculți, decât să faci conversație.

| Silwian a răspuns:

Daca prietenii tai furau si sedrogau...ce ai fi facut?laughing.

| bookofknowledge a răspuns (pentru AlexDorinel):

Bpoc este o boala cu prognostic evolutiv datorat mai ales multor ani de fumat(dupa multi ani de fumat unele persoane dezvolta aceasta boala)(incepe si se dezvolta din ce in ce mai rau, la inceput asimptomatic pana persoana cedeaza), dar fiecare e afectat diferit. Da nu prea vezi oameni care mor de tigara deoarece organismul e afectat treptat, pana ce apar efecte ireversibile. S ar putea sa mori la 50 la 60 la 70 sau s-ar putea sa te prinda batranetea inaintea sau chiar s-ar putea sa te prinda la alte varste, cine stie, la bpoc intra si factorul poluare dar in concentratie infima in comparatie cu fumul de tigara, depinde de numarul de tigari, etc. Pe scurt ceea ce faci acum e posibil sa te afecteze mai tarziu. tigarile mai dau si alte boli, cum e cancerul, sa nu mai spun creste riscul de trombi, si hipertensiune arteriala, ceea ce ai vazut cu AVC, inseamna trombi care s au desprins au ajuns la arterele creierului si le bocheaza, determinand o lipsa de oxigenare cu necroza dde tesut. fumatul creste riscul de depunere de ateroscleroza ceea ce inseamna: arterele se ingroasa(inseamna oxigenare insuficienta, ceea ce poate duce la infarct), devin si fragile pe deasupra(posibile hemoragii). Fumatul mai are o gramada de alte riscuri ce se aduna. Pe deasupra este unul din cei mai mari facutori ce afcteaza inima, si din acei mari factori(probabil cel mai mare, dar nu sunt sigur).
Daca vrei sa fumezi trebuie sa cunosti ca exista un mare risc sa ti reduca din anii de viata, in rest fa ce vrei, eu doar ti am oferit o explicatie a riscurilor, daca asculti sau nu depinde de tine.

| johnny1sibianul a răspuns:

Categoric nu! Nici un fel de țigări! Am peste 50 de ani fără ca să fumez vreodată! Nu te lua după prietenii tăi, este cea mai dificilă perioadă a vieții tale! Baftă!

| nukeyly a răspuns:

Merita sa fumez? ala clasic e nociv de fel, ala chimic mai nou e si mai toxic chiar daca nu pare exista cazuri de deces confirmate in state. Daca ai capu pe umeri si nu in vaping stai pe loc.
Tigari cu arome ce tareeee si fornetii are arome si omega3, toate is chimice si toxice, banu sa iasa restul nu conteaza.

Ca vrei tu sa pari kool e o prostie si la nimeni nu-i pasa de tine de masina de toalele tale la sfarsitul zilei, fiecare pentru el.

Faci un foc ce lemne fumul ala simplu are peste 3000 de compusi substante, undei logica sa inhalezi fumuri si vapori sa fi kool?

| Alexio77 a răspuns (pentru johnny1sibianul):

Raspuns corect