| PLAYER11011 a întrebat:

Mie imi iese media 9. 4975 la romana, stiu ca nu se rotunjeste la 10, dar la diferente asa mici, nu poate decide profesorul daca vrea sa imi treaca media 10?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca din calcul nu rezulta cel putin 9, 50 profesorul nu o poate rotunji la 10. Eventual s-ar putea sa-ti mai dea o nota de 10 si asa va putea fi rotunjita, deoarece din calcul ar rezulta cu putin peste 9, 50.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vrea.

| Feri5 a răspuns:

La mine așa făcea. Dacă e medie semestrială, se rotunjește, iar dacă e medie anuală, nici vorbă.

| user0010 a răspuns:

Eu zic că ar putea să o rotunjească, doar să nu-l doară mâna.