| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am o dilema, deci pe primul semestru am media 5 la romana, dar pe semestrul asta imi iese doar 4.80 sau pe acolo, si nu stiu daca se rotunjeste la 5 sau nu.Stiu ca doar aia finala adica de pe ambele semestre adunate nu se rotunjeste

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media semestriala se rotunjeste cu pana la 0, 50 puncte in favoarea elevului, asa ca daca din calcul rezulta 4, 80 vei avea media semestriala 5 si media anuala tot 5, astfel ca ai promovat.

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Media semestriala e cea care se rotunjeste.
Media anuala ramane cu zecimile care ies la calcul.