| Feri5 a întrebat:

Mie îmi place informatica, chimia, biologia și fizica.
Sunt o persoană plurivalentă și prefer să știu la mai multe materii!
Mi-aș dori o carieră în medicină, dar îmi place la fel de mult și IT-ul.
Dacă fac simultan facultatea de medicină și informatică, pot avea două joburi? Adică, de exemplu, pot lucra ca programator de acasă și pot dezvolta aplicații în domeniul medical. E posibil așa ceva? Și dacă da, la ce ar trebui să dau bacul?

4 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

N-ai cum să faci facultățile astea doua în paralel în așa fel încât să mergi la ambele, doar daca pe una o faci la zi, iar pe cealaltă la fără frecvență deoarece se suprapune programul, să nu mai zic că ai de învățat și de scris dublu. Sugestia mea este sa faci Facultatea de medicină, iar masterul la o facultate cu profil IT, dar până ajungi sa termini astea două trec peste 7-8 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă fac simultan facultatea de medicină și informatică, pot avea două joburi?
Nu poți.

| isemilia a răspuns:

Da, e posibil, insa ambele facultati sunt foarte grele. Daca te descurci, presupun ca poti. Cel mai bine ar fi sa dai BAC-ul la biologie sau informatica.

| Hope1992 a răspuns:

E foarte frumos si de admirat daca simti ceea ce ai scris,nu vreau sa iti tai din elan,dar e destul de greu sa faci aceste doua facultati in paralel,nu vrei sa ai si o viata persoanala cat de cat?
Gandeste-te bine ce iti doresti si alege o varianta mai mult, cealalta o faci mai mult din pasiune(aici s-ar potrivi doar IT, pentru ca medicina nu cred ca poti sa o practici legal fara o scoala avizata in acest domeniu).
Pastreaza-ti optimismul si daca esti un geniu da-i inainte cu tot ce iti doresti, doar ca incearca sa nu te suprasoliciti.

Pt cariera in IT la fizica sau informatica si pentru medicina la biologie, vezi ce te atrage mai tare.
La facultatea mea(Automatica) era un profesor care avea si medicina la activ deci se poate. Alege intelept!