| Moƒo a întrebat:

Moƒo intreaba cu intrebarea nr. 4: De ce invatam limbi straine?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca:ne sunt folositoare in cazul in care dorim sa calatorim in strainatate, pentru ca ne pot fi folositoare la angazare(atat in strainatate cat si in tara), pentru ca vrem sa descoperim putin din "universul cultural al acelei tari" happy ...si,desigur primul motiv care ar fi trebuit precizat:ne ajuta sa comunicam cu oameni care nu ne cunosc la randul lor limba.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ca sa te intelegi cu altii cand mergi in U.E.

| RAY a răspuns:

Invatam sa fim sclavi peste hotare,cine naiba invata deutsch de placere pe bune? vreau sa vad romanul ala care invata de placere? nevoia te impinge sa inveti ceva si sa te cari acolo,si in tm sunt licee sunt lenau crezi ca la aia le place germana? nu,nu le place,invata pentru ca toti viseaza ca vor trai acolo,crezi ca mie imi placea romana inante sa o invat? nu,ca nu am avut de ales eram un copil,dar tie ti-a placut romana inainte sa o cunosti? asta cu a face ceea ce isi place la om se rezuma la mancare,lene,bautura, sex, haine etc omul nu-i place sa faca nimic face ca e impins de la spate asta e adevarul, rar cui i place ceea ce face, cunoasterea unei limbi intretine creierul in viata deci e ok sa inveti o noua limba straina, mie imi place norvergiana ca e asa masculina si plina de masculinitate si viata

| Moƒo explică (pentru RAY):

Eu am invatat engleza de placare. Eu am invatat daneza din nevoie si mai tarziu din placere. Imi plac limbile straine si mai stiu putina suedeza si germana. Deci OAMENI ca mine exista pe fata pamantului.

| RAY a răspuns (pentru Moƒo):

Si eu man la fel tot de placere adica nu am invatat-o ca ma uitam la documentare ca in rom nu erau traduse, eu m-am referit la altceva la cei care invata sa plece dincolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebi de ce pai sa stim daca joci un joc in chineza sau germana si nu sti ce scrie acolo sau daca un rus te intraba unde lucrezi sau ce faci si tu nu sti te da afara

| Ra_Ki_1982 a răspuns:

In primul rand, iti creste inteligenta, marile genii stiau multe limbi straine, in al doilea rand, poti face studii in strainatate(poti pleca cu busrsa) si consider ca nu poti compara Romania cu Franta sau Anglia sau USA....Prin urmare trebuie sa inveti macar engleza, ca te vei lovi mereu de ea.O zi frumoasa!

| Blecky a răspuns:

Ca să ne descurcăm în ţări străinewinking

| ANONIMA998 a răspuns:

Invăţarea unei limbi străine poate fi un lucru nu foarte uşor, dar există multe beneficii în a face asta. Oamenii învaţă limbi din diferite motive, de nevoie sau plăcere, dar este ştiut faptul că cunoaşterea unei noi limbi străine reprezintă întotdeauna un avantaj în orice situaţie.