| RobbyPh a întrebat:

Moldovencele din Republica Moldova ce sunt? Slavice/Balcanice/Latine/Baltice sau eu stiu? laughing)

6 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Moldovenii de origine romana (adica aproximativ 70% din populatie Rep. Moldova) sunt de origine latina, bineinteles. Rusii si ucrainienii sunt popoare slave. Balticii sunt doar in zona Marii Baltice, care e foarte departe de Moldova. Popoarele din peninsula Balcanica se numesc balcanici, dar intre Basarabia si Balcani exista o alta tara: Romania.

| oprescudorin11 a răspuns:

Teritoriul Republicii Moldova (si populatia ) au trecut prin grele incercari! Ocupatii peste ocupatii. Cea mai grea a fost in vremea stalinista.Dar si inainte. Pe vremea lui Stalin multi romani au fost mutati cu forta sau deportati in Siberia.Ma mir cum se mai intampla ca se vorbeste romaneste acolo, dupa un secol de stapanire.Deci ai dreptate in masura in care -mi raspunzi si mie la intrebarea:Germania mai este locuita de germani?(caci dupa ocupatia rusilor, in est, nu mai erau barbati mai mari de 10 ani in Germania!), in vest dupa ocupatia 'puterilor din vest' nu mai erau decat femei, barbatii fusesera exterminati.Germania mai e locuita acum de adevaratii nemti?
Acum poti sa ranjesti cat vrei de nenorocirea latora!

| KhludCiprian a răspuns:

Moldovence!

Limba moldoveneasca (ce e romana) e limba latina. Dat fiind minoritatile ruse si ucrainiene, acelea-s slave.

Baltice nu-s ca tarile baltice sunt mult mai la nord (Lituania, Letonia, Estonia)!

| RobbyPh explică (pentru KhludCiprian):

Limba Moldoveneasca este jumatate rusa jumatate Romana gen Ucrainiana si Rusa cam ceva de genul! Ele spun ca sunt Slavice pentru ca nici ele nu stiu dar stiu ca sunt slavice laughing))

| KhludCiprian a răspuns (pentru RobbyPh):

Imi pare rau sa iti zic dar nu e asa!

Traiesc in Belarus si cand ma intorc in Romania chiar fac oprire prin Chisinau.

Pot sa zic ca nici eu nici unele fete nu stiu rusa deloc, dar in Moldova ma descurc la perfectie sa cumpar bomboanele Bucuria cu romana! happy

| 0x11111051 a răspuns:

O intrebare: pentru ce iti trebuie raspunsul?