| DooM a întrebat:

Normal baietii dau martisoare fetelor, nu? Nu si fetele dau martisoare altor fete. Am dreptate? Cine ma poate convinge sau imi poate dovedi ca asa este?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Eu stiu ca barbatii dau martisoare femeilor (cica martie este "luna femeilor"). Iar fetele mai tinere dau martisoare celor mai in varsta decat ele. Femeile/ barbatilor, niciodata. Poate la gradinita. E cam aceeasi chestie ca si cu florile. Ce, femeile dau flori barbatilor?

| DooM explică (pentru raluk27):

Da! asa este ai dreptate.

13 răspunsuri:
| Ibrahimovic a răspuns:

Nu, nu ai dreptate... fetele dau martisoare baietilor de 1 martie, iar baietii dau fetelor flori pe 8 martie. Eu asa stiu.

| syste754 a răspuns:

In Romania se poarta..conform traditiei barbatii dau femeilor

| ԂǮϞiŚ a răspuns:

In Romania barbatii dau femeilor

| MaryusMN a răspuns:

Pe data de 1 martie femeile dau barbatilor iar pe 8 martie barbatii dau femeilorwinkingasa e de cand lumea si nu o putem schimba noi peste noapte

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryusMN):

Uite ca visul femeiesc al emanciparii are un echivalent barbatesc. tu esti dovada ca barbatii vor sa se feminizeze.

| Doxologie a răspuns:

Din cate stiu din traditia veche a Romanilor, martisoarele erau oferite si de femei si de barbati unii altora in semn de inceput al primaverii.Acum depinde de zona din care faci parte si cum s-a construit traditia in respectiva zona

| Wlan a răspuns:

Deci doar in Moldova fetele dau martisoare baietilor, iar in restul baietii le dau fetelor.
1 Martie nu are nicio legatura cu 8 Martie. De 1 Martie baietii le dau fetelor martisoare pentru ca asa e traditia iar de 8 Martie este ziua mamei, iar mamele primesc cadouri, nu toate scolaritele. Dar unde este ziua tatalui sau a baietilor? De vreme ce mamele ( 8 Martie ) si fetele in general ( 1 Martie) au zi de primit cadouri, masculii de ce nu ar avea?!

| adrianclaudiu a răspuns:

Bine eu am auzit ca prin moldova si fetele le dau baietiilor martisoare

| Arekandera a răspuns (pentru adrianclaudiu):

Asa e! in Moldova, pe 1 martie fetele le dau baietilor martisoare, iar pe 8 martie, baietii le dau fetelor flori sau ciocolata!

| lexutza15 a răspuns:

Din bun simt si respect se face din stramosii dela 1920 incoace ca barbatii dau martisoare sau cadouri femeilor..la fel si salutul normal din respect barbatii saluta primii

| Dani_Zamfir_1983 a răspuns:

In judetele Teleorman si in cateva din Moldova fetele daruiesc martisoare baietilor iar faza cu fetele isi dau martisoare este un ifos(nu zic despre toste fetele).

| GGAAA a răspuns:

Nu cred ca e cineva obligat sa le dea martisoare fetelor laughing din partea mea lumanari!