| anonim_4396 a întrebat:

Notele de la bac de anul trecut sunt:
Matematica 5.30
Biologie 5.24
Romana -
Anul acesta m-am inscris la romana si la biologie, m-am prezentat la romana si am scris de 8. Daca risc si nu ma prezint la biologie, imi trece o nota de 1, sau ramane cea de anul trecut?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce ai scris in cererea de inscriere la bacalaureat, puteai sa te inscrii doar la romana.
Daca te-ai inscris la toate trebuie sa te prezinti, altfel o sa cazi si anul acesta.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă NU ai depus o Cerere de recunoaştere a notei de anul trecut, atunci se consideră că NU ai promovat BAC-ul ( în situaţia în care nu te prezinţi la toate probele )!

Dacă NU te prezinţi la una din probele de la BAC, atunci se consideră că NU ai promovat examenul de BAC ( din această sesiune )!

"Art.70 - (1) Dupa încheierea probelor din cadrul examenului de bacalaureat si dupa evaluarea si notarea tuturor lucrarilor scrise, se comunica rezultatele finale pentru toti candidatii.
(3) Nu se calculeaza media generala de bacalaureat pentru candidatii care nu au promovat una sau mai multe probe, care nu s-au prezentat la toate probele sau care au fost eliminati de la o proba.
(4) Examenul de bacalaureat se considera promovat de catre absolventii de liceu care îndeplinesc, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) au sustinut probele de evaluare a competentelor prevazute în prezenta
metodologie la art. 41, alin. (1), lit. A., B., C., D.
b) au sustinut toate probele scrise prevazute în prezenta metodologie la Art.41, alin. (1) lit. E. si au obtinut cel putin nota 5 la fiecare dintre acestea;
c) au obtinut cel putin media 6 la probele scrise precizate la alin. Art. 41, alin. (1) lit. E." - SURSA = Metodologia de BAC/Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010, privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat, de la linkul oficial :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4799-31-08-2010.zip

Toate cele bune.

| Sn4k3 a răspuns:

Normal ca 1... Si daca tot ai luat 8 la romana ia o nota mare si la biologie si termini bacul si gata.