| Maria971 a întrebat:

Buna seara, am si eu o nelamurire
M am inscris din nou la bac anul acesta, insa eu am picat doar la matematica si m-am inscris inca la o materie care am luat.o, dar nu eram sigura 100% de mine ca ma voi prezenta la ea, am zis ca, chiar daca nu ma prezint imi va ramane nota obtinuta de anul trecut.
Acuk cand m-am uitat la rezultate ce sa vezi?! Scrie " neprezentat", de ce? Nu trebuia sa imi scrie nota obtinuta anul trecut? Sau apare doar acum si nota sa fie in registru lor?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand te inscrii sa dai din nou proba la o materie, renunti la nota de anul trecut si iti vei asuma nota ed anul asta. Daca nu te duci, esti neprezentat si asa ramane

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cererea de inscriere trebuia sa precizezi la ce vrei sa dai bacalaureatul si la ce materii sa-ti fie recunoscuta nota de anul trecut.
Daca te-ai inscris la 2 materii trebuia sa te prezinti la ambele, asa ca este normal si legal sa scrie ca nu te-ai prezentat la o materie, desi te-ai inscris la acea materie.

| Maria971 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos!
Deci trebuie sa ma duc oricum la materia care nu m-am prezentat fiindca daca nu ma duc asa imi va ramane "neprezentat"

| Ioandelasal a răspuns (pentru Maria971):

Da, asa este si nu vei promova bacalaureatul.