| anonim_4396 a întrebat:

Nu am inteles inca, rezultatele de la bac vor fi anonimizate doar anul acesta sau așa vor fi de acum incolo? Și de unde pana unde chestia aceasta, n-am auzit deloc de ea pana acum, mai ales sa fie ceva permanent

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De acum încolo va fi pe bază de cod. România a adoptat GDPR (protecția datelor), așa că trebuie să urmeze exemplul celorlalte state europene. Vorbim de o chestiune permanentă.

2 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

„În conformitate cu prevederile art.5 și ale art.6 din Regulamentul UE 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date de abrogare a Directivei 95/46/CE (Regulamentul general privind protecția datelor – RGPD), precum și cu solicitarea Autorității Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, Ministerul Educației și Cercetării va publica rezultatele elevilor obținute în urma susținerii examenelor naționale cu anonimizarea numelui și a prenumelui"

Știi că de ceva vreme, oricând intri pe un site web te întreabă dacă accepți să îți fie prelucrate datele personale, și poți alege ce date să fie colectate?
Asta e datorită normei GDRP, de protecție a datelor personale. Trăim într-o lume în care cu o simplă informație de acest fel ți se pot afla toate secretele vieții, așa că protecția datelor este importantă.
Câtă vreme norma rămâne în vigoare, și această decizie va rămâne în vigoare.

Uite ce am facut eu odată:
Am știut numele mic (Alina) și numele tatui ei (coleg de muncă cu tata) al unei fete și am estimat cam ce vârstă are.
Am căutat rezultatele la examenul de capacitate din tot orașul, în anul în care ea a absolvit. Am găsit-o, i-am aflat numele întreg, media de absolvire și liceul la care a mers. Am căutat apoi rezultatele la BAC de la acel liceu, după 4 ani. Am găsit-o, apoi am cautat-o la facultățile umanistice, că nu studiat la tehnic, deci clar nu avea să meargă la inginerie sau ceva.
Am găsit-o la psihopedagogie într-un oraș neașteptat, Cluj. E departe de locul de baștină, dar am găsit-o. Am găsit apoi rezultatele la licență, i-am găsit și cererea pentru cununie civilă, i-am aflat numele de familie al soțului, apoi am găsit-o înscrisă la master cu numele Alina + Numele Soțului.
Fiindcă s-a angajat la un centru de plasament public, i-am găsit numele și salariul, apoi i-am găsit și adresa, când a primit o funcție mai mare, și a depus declarație de avere.
A durat vreo 10 ani, și da, suntem prieteni buni și stie de toată treaba asta. Dar spune-mi, ți se pare normală situația asta, să îți fie publice toate datele despre tine, să fii găsit și în gaură de șarpe?
Uite un alt exemplu la care trebuie lucrat: dacă tu dai in judecată pe cineva pentru viol crimă, orice, numele și adresa ta sunt informații publice in dosar. Nu doar o dată au fost trimiși băeți cu ceafa groasă să amenințe sau chiar să execute pârâtorii din cauza asta.
Mai mult, poți din închisoare să dai in judecată exact așa "directorul firmei de transport public din Târgu Mureș"
Numele și adresa oricui ocupă acea poziție în acel moment va apărea in dosar, și apoi amenințarile și hărțuirea sunt la liber.
Știu ca am depășit mult scopul acestei întrebări și imi cer scuze. Protecția datelor personale are un rost, și e păcat că se aplică așa greu și nesistematic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa va fi de acum incolo. Pacat ca am dat bac-ul anul trecut si nu anul asta. Eu fac parte din ultima generatie expusa. laughing

Oricum misto ideea. Asa nu o sa mai poata sa te caute toti curiosii sa faca ce note ai luat. Cine vrea sa stie, nu are decat sa te intrebe personal!
Ce bine imi pare. laughing