| dildli a întrebat:

Nu am mai fost pe aici de mult timp, dar am nevoie de ajutor. Sunt clasa a 7-a, si am probleme cu matematica, in special cu geometria pe care nu o pot intelege. Vreau sa reiau materia din clasa a 5-a pana cea de acum, gasisem acum ceva timp un site care dadea toate lectiile + exercitii, dar am uitat sa ii dau bookmark si acum l-am pierdut, unde as putea gasi ceva asemanator? De asemenea, ar trebui sa stiu la anul 100%, daca stie cineva? Am gandirea logica, inteleg chimia, fizica dar probabil nu am pus bazele cand trebuia la geometrie. Imi place mult programarea (nu zic asta ca orice pusti, am inceput asta acum ceva timp si chiar ador sa fac asta, nu stiu ce gasesc asa interesant la a da instructiuni unor componente, daca cineva e curios am inceput cu c#, si acum ca incep sa il stapanesc as vrea sa incep sa invat si java) si vreau sa dau la un liceu de profil, de preferat bilingv engleza, urmeaza sa dau pet-ul anul asta si chiar am nevoie de matematica ca sa pot rezista.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Caută pe YouTube "profu de mate". Dacă ii urmaresti măcar 5% din clipuri matematician te faci.

| Violleta2022 a răspuns:

Matematica se invata cu creionul pe hartie, facand zilnic zeci si sute de exercitii si probleme!
Lasa java, ca acum este importanta matematica de clasa 5-7 pe care nu o stii si pe care-i musai sa o inveti, ca din aia se da la examenul de capacitate de la sfarsit de-a 8-a.
Vorbeste cu profesoruld e matematica si roaga-l sa-ti dea tie separat mai mult de lucru, ca sa inveti sis a recuperezi ceea ce nu ai invatat in anii anteriori.