| aicinuehi5 a întrebat:

Nu este literatura universala destul de mediocra in comparand cu cea romaneasca? Patul lui Procust, La Medeleni, Padurea Spanzaritlor, Invitatia la Vals, Cel mai Iubit dintre pamantani, Morometii, Orbitor, Intoarcerea Huliganului etc etc.

20 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cred că adevărul este pe undeva la mijloc.
Nu se poate admite că literatura universală este mediocră, alături de cea românească. Mai ales că, la acest capitol, noi românii am pornit cu cîteva bune sute de ani în urma altor popoare să facem literatură.
Pe de altă parte, adevărat este că și literatura ( autorii români) noastră a realizat veritabile capodopere, care însă suferă de faptul că limba română nu este o limbă de circulație internațională și, mai mult de atît, este și o limbă, pe cît de frumoasă, pentru cei ce știu să o aprecieze, îndeajuns de greu traductibilă în alte limbi. Mai ales în aceea ca eventualii traducători să fie excepționali de buni vorbitori de limbă română și la fel de buni de o limbă străină.
Probabil că, în condițiile actuale, acelea ale lărgirii posibilității românilor de a lua contact cu lumea întreagă, se vor găsi, nu peste multă vreme, destui traducători foarte pricepuți și care vor scoate limba română la iveală, făcînd în acest fel un mare ajutor limbii și poporului român printre celelalte popoare ale lumii.

| corolav a răspuns:

Cît despre aicinuehi5...
Dragă prietene, te situezi pe poziția unui naționalism de duzină, s-ar părea că mai și citești dar nu prea discerni.
Ești cumva reprezentantul ideal al unor cazuri crase de agramatism.
Formulările tale, scrise, sînt îndeajuns de incoerente, în unele momente, încît cred că ar fi normal să încerci a-ți impune un mai riguros autocontrol, să ai o atitudine ceva mai rezervată, să fii mai puțin critic asupra punctelor de vedere ale altora, care poate știu mai multe și mai bine decît tine.
Te situezi în arealul acelor oameni( sau nu departe de aceștia) care „nu știu că nu știu".
Încearcă să fii ceva mai temperat.
Încearcă să înveți a ști să-i asculți și pe alții și apoi să te hazardezi în ditirambi și polemici neprincipiale.
Despre unii ca matale există situații cînd se spune că „a concurat singur și a ieșit pe locul trei "
Ascultă de un om de 66 de ani care a trecut prin destule în viață.
Nu te grăbi neapărat să mă înjuri și să arunci cu invective înspre mine. Mai chibzuiește puțin înainte de a deschide lista de imprecații. Care, altcumva, nu te ajută cu nimic.
Să ai sănătate!

| YoYoLicious a răspuns:

Mediocra? Ai auzit vreodata de Shakespeare, Dickens, Dostoevsky, Hemingway, J.K. Rowling, Jane Austen, Stephen King, Victor Hugo, Emily Bronte, Arthur Conan Doyle, Paulo Coelho? God...Auzi..mediocra...

Răspuns utilizator avertizat
| YoYoLicious a răspuns (pentru aicinuehi5):

Stii care e problema cu literatura universala? Depinde cine traduce cartea. Daca citesti cartile direct in engleza, nu cred ca mai ai aceeasi parere. Si daca romanul lui Emily Bronte ar fi fost unul mediocru, nu s-ar mai fi facut atatea filme dupa el. Pot spune acelasi lucru si despre Jane Austen

Răspuns utilizator avertizat
| YoYoLicious a răspuns (pentru aicinuehi5):

La rascruce de vanturi este considerat unul dintre cele mai frumoase romane in special din literatura engleza. Cum poti sa zici ca nu e o capodopera?

Răspuns utilizator avertizat
| YoYoLicious a răspuns (pentru aicinuehi5):

Nu mai are rost sa discut cu tine. Daca tu vii sa imi zici mie "O capodopera englezeasca nu este mai presus ca o capo romaneasca", atunci nu ai remediu.

Răspuns utilizator avertizat
| YoYoLicious a răspuns (pentru aicinuehi5):

Nu cred ca am spus nicaieri ca literatura romaneasca nu este valoroasa. Insa tu ai spus ca literatura universala este mediocra pe langa a noastra. Ceea ce mi se pare un lucru deplasat. Si nu vad cum stilul de muzica ascultat (implicit un stil de muzica in limba romana) ar putea sa imi influenteze opinia despre literatura.

| shmata a răspuns:

Platon, Camus si Dumas-tatal sunt inimaginabil de buni. Niciodata niciun roman nu a fost la nivelul celor de mai sus.

Răspuns utilizator avertizat
| shmata a răspuns (pentru aicinuehi5):

Trebuie sa iti multumesc. Nu stiu de cand nu am mai ras cu o asa pofta. Esti exemplul perfect de roman al secolului 21.

Răspuns utilizator avertizat
| shmata a răspuns (pentru aicinuehi5):

Fals. Am tot ce a scris si tot ce s-a scris despre Eminescu. N-are rost sa incep o discutie despre el, ca am sta la taclale saptamani intregi.

Răspuns utilizator avertizat
| shmata a răspuns (pentru aicinuehi5):

Tu ai zis ca tot ce e din afara e mediocru pe langa ce avem noi. E clar ca avem si noi punctele noastre de maxim, dar unii autori universali sunt la alt nivel. Ce, acum o dai la intors cu Platon? Cat ai citit din el sa iti permiti sa il numesti mediocru, mie mi-ar fi rusine. Cu ce e mai bun Camus pe langa Cioran sau Dumas pe langa Camil Petrescu? Tu ai citit ceva din autorii astia? Nu stiu de ce mai am discutia asta cu tine, aberezi, omule.

Răspuns utilizator avertizat
| shmata a răspuns (pentru aicinuehi5):

Te abati de la subiect, aberezi din nou. Oricine stie ca romanul nostru, Cioran, i-a invatat franceza pe francezi, la propriu. E mai apreciat acolo decat aici. Si eu te rog pe tine sa nu mai denigrezi limba romana. Raspunsul tau nu are nicio legatura cu intrebarea mea. Cred ca ai vrut sa ii raspunzi userului "YoYoLicious".