| Sunshine123 a întrebat:

Nu gasesc nicaieri pe net potentialele meserii pe care le-as avea in viitor daca as alege facultatea X de exemplu. Sunt clasa a 12-a si nu stiu ce vreau sa fac in viata. De unde m-as putea documenta legat de facultati si meseriile ce le ofera ele?

1 răspuns:
| LaraClarice a răspuns:

Mergi la psihologul scolii pentru consiliere vocațională.
Mai poti caută și în COR, exact așa, caută pe net și vezi la fiecare ocupație ce presupune activitatea. După care poți căuta ce facultate trebuie sa faci pentru profesia x.
Ar trebui sa ai in vedere și înclinațiile, interesele, dar asta o să-ți explice psihologul.