| Sean a întrebat:

Nu ii o intrebare ii mai mult ceva de conversatie.

Incep prin a spune ca in scolii ar trebui mai multa practica, adica in sensul ca lucrurile care le faci la anumite materii fie la generala, liceu, facultate, in orice mediu ar trebui arata-te si practic, nu numai teoretic, de exemplu luam fizica, partea electrica degeaba il inveti pe cineva teoretic sa iti calculeze curentii dintr-un circuit daca nu ii arati practic cum se face asa ceva, el nu o sa stie ce sa faca pus in fata cu un circuit real, acest lucru ar deschide drumul la elevi chiar si la angajare stiind cum se fac anumite lucruri din scoala, nu doar teoretic si practic, sa fim seriosi 99, 9% din elevi nu o sa cerceteze Teoria Coardelor, poate chiar 100 %, sa aiba nevoie de o aprofundare mare de matematica in aspecte legate de fizica, in plus practica ar putea atrage mai multi tineri spre anumite domeni, pentru ca multi cand vad formule cu integrale se sperie, ar deschide multe orizonturi in ceea ce consta domeniile pentru acea materie, ar ajuta foarte mult in opinia mea.

De multe ori de alungul liceului imi puneam intrebari cu ce ma ajuta asta si cum o aplic in realitate, unele fara raspuns, la alte am primit raspunsul acum, altele doar sa iti formeze logica pentru mine cel putin, practica ar fi putut raspunde la aceste intrebari si m-ar fi facut pe mine sa iau o decizie mai buna in legatura cu cariera care vreau sa o urmez(am luat una foarte buna ca paranteza pe langa), dar is multe cazuri care nu is la fel de fericite ca mine pentru ca nu stiu ceea ce vor mai departe, de exemplu poate ai fi vrut medicina, dar nu ai fost pasionat de teoria care ti se dadea sau nu ai avut pe cineva care sa iti explice bine aceasta cariera, o practica pe un cadavru, oricat de ciudat suna pentru un elev minor, ar fi fost un mare plus la decizia acestuia.

Aceste lucruri sunte repetate si la facultate unde primesti o gramada de teorie ca sa afli cand termini facultatea ca nu stii sa o aplici sau ai habar dar lipseste ceva, am patit-o chiar si eu recent, nu intru in detalii, ideea ii ca teoretic stiam, dar practic "aha", multumesc ca ati citit pana aici, deci ce parere aveti despre acest lucru, ar ajuta practica elevi? Ar fi un lucru excelent pentru ei sau doar ceva in plus de care se pot lipsi?

4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
Ai dreptate si eu cred ca sistemul de invatamant romanesc e la pamant, ar trebui neaparat restructurat, reformat, recreat poatelaughing E jalnic.Degeaba invata romanii mai mult ca in alte tari, caci daca nu ne folosesc informatiile la nimic si daca iesim mai prosti decat intram nu se rezolva nimic.Ar trebui sa ne uitam la sistemul american de invatamant..Ala da sistem. Oricum noi suntem in urma rau d.p.d.v al invatamantului si al sanatatii... daca as fi sa-i dau o nota inv.romanesc i-as da 4 fara discutii..Scoala multa, pretentii mari si degeaba.

| Aylee a răspuns:

Am citit absolut tot. Ai foarte mare dreptate, cu asta m-am confruntat si eu dar nu poti/nu putem face absolut nimic, am incercat sa vorbesc odata cu directoarea dar a zis ca nici ea nu e in masura sa poata face ceva. Ar fi cel mai mare plus adus vreodata elevilor. Sunt elevi la profilul comert din liceele de fizica, la practica stau in salile de curs si scriu, trist, nu? N-avem ce facem... traim unde traim si asta este, trebuie sa ne obisnuim cu ideea.

| xXAlphaXx a răspuns:

E un rahat si sistemul american de invatamant! Bine, ca este mai bun si ai conditii mai bune si nu exista dezastrul de la noi cu asta is de acord! Dar, daca vrei sa vezi sistemul de invatamant ideal, iti recomand Tarile Nordice! Ele au cel mai bun sistem de invatamant din lumr, in special Finlanda!

| MinionDodo a răspuns:

Ai atat de multa dreptate! Mereu imi pun si eu aceste intrebari si stau si sper ca poate candva o sa se schimbe ceva. Toate legile vin de la stat si cum nu le prea pasa alora de noi nu avem nici o sansa...