| Atmos a întrebat:

Am terminat acum doi ani liceul si nu m-am dus la facultate din mai multe motive.Dar pe parcurs mi-am dat seama ca m-ar putea ajuta in cariera pe care mi-o doresc.Imi doresc sa lucrez in IT mai bine spus, sa repar, instalez anumite soft-uri, sa testez si sa configurez sisteme sau anumite produse.Problema este ca matematica si fizica nu sunt punctul meu forte! La ce facultate as putea sa dau, sau ce este de facut?happy

1 răspuns:
| 17Ioana a răspuns:

Buna!
Am un prieten care are exact aceeasi problema cu a ta! A terminat un liceu oarecare din Bucuresti, era pasionat si priceput la retelistica, reparat calculatoare, componente etc.
A ajuns la o firma medie din domeniu, are un salariu de 2 mii lei si-l munceste ca pe hotii de cai.
A incercat la o multinationala, unde salariul e undeva la 5 mii lei, doar ca i-au spus din start: Stim foarte bine cat de priceput esti, dar nu te putem angaja fiindca nu ai studii superioare. Nu ne intereseaza ce facultate sau ce specializare, ne intereseaza diploma!
Concluzie: Ori faci o facultate buna serioasa unde te duci mereu la cursuri si inveti pe rupte dar nu mai ai timp de job, ori te duci la o facultate oarecare, ceva mai usor, te duci la facultate cand poti, inveti cat sa treci si intre timp muncesti.
In 3 ani termini facultatea, ai deja 3 ani de munca in domeniu ( ai experienta deja) si te poti duce la orice firma vrei tu, atata timp cat esti bun pe ceea ce faci