| Selenator a întrebat:

Nu inteleg modul personal al verbului. Niste exemple va rog?

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Modurile verbelor pot fi PREDICATIVE (personale, adică pot forma predicatul verbal) și moduri NEPREDICATIVE (nepersonale, adică nu devin niciodată predicate, ci complemente, atribute sau subiecte)

MODURILE PREDICATIVE sunt:

MODUL INDICATIV care are șase timpuri:
• Timpul present: eu desenez, tu desenezi, el/ea desenează, noi desenăm, voi desenați, ei/ele desenează
• Timpul imperfect: eu desenam, Tu desenai el/ea desena, noi desenam, voi desenați, ei/ele desenau
• Timpul perfectul compus: eu am desenat, tu ai desenat, el/ea a desenat, noi am desenat, voi ați desenat, ei/ele au desenat
• Timpul perfectul simplu: eu desenai, tu desenași, el desena, noi desenarăm, voi desenarăți, ei/ele desenară
• Timpul mai mult ca perfectul: eu desenasem, tu desenaseși, el desenase, noi desenaserăm, voi desenaserăți, ei/ele desenaseră
• Timpul viitor I: eu voi desena, tu vei desena, el / ea va desena etc
• Timpul viitor II anterior: eu voi fi desenat, tu vei fi desenat, el/ea va fi desenat, noi vom fi desenat etc
• Viitorul popular:
eu o să desenez, tu o să desenezi, el/ea o să deseneze... etc
eu am să desenez, tu ai să desenezi, el/ea are să deseneze...
eu oi desena, tu oi desena...

MODUL CONJUNCTIV are două timpuri: ○ timpul prezent: eu să desenez, tu să desenezi
○ timpul perfect: eu să fi desenat, tu să fi desenat

MODUL CONDIȚIONAL-OPTATIV are două timpuri.
○ Timpul prezent: eu aș desena, tu ai desena
○ Timpul perfect: eu aș fi desenat, tu ai fi desenat

MODUL IMPERATIV are doar persoana a II-a sg. și pl:
- forma afirmativă:
desenează (tu)!
desenați (voi)!

- forma negativă
nu desena (tu)!
nu desenați (voi)!

CUM se analizează VERBUL LA MODURILE PERSONALE:

Ex: Eu am desenat o mașină.

ANALIZĂ MORFOLOGICĂ:

am desenat= vb. predicativ (personal) conj I (a desena), diateza activă, mod indicativ, timp perfect compus, pers I, sg, funcț sintactică predicat verbal

ANALIZA SINTACTICĂ

am desenat= predicat verbal exprimat prin verb predicativ (personal), conj. I (a desena), diateza activă, mod indicativ, timpul perfectul compus, pers I, sg

OBS. Toate verbele la MODURILE PERSONALE (predicative) pot forma predicatul verbal.