| corinaalexiastay a întrebat:

Nu inteleg un lucru in acest blog.De ce trebuie sa respectam semnele de punctuatie?

Răspuns Câştigător
| BrD a răspuns:

Pentru ca se considera ca nu suntem analfabeti, si nici cei care citesc nu sunt. In plus, trebuie sa stim sa scriem corect gramatical. Ti'ar placea sa vezi un film in care subtitrarea sa aiba tot felul de greseli? Sau sa citesti o carte cu tot felul de prescurtari, caractere, greseli?

In plus, semnele de punctuatie te pot scapa de multe in unele cazuri.

Cum ti se pare mai corect:
am spus nu iti dau nota 10
Am spus nu, iti dau nota 10!

E un exemplu care mi-a venit pe parcurs. Oricum, e mult mai frumos cand exista armonie intre litere si semnele de punctuatie.

7 răspunsuri:
| playstow a răspuns:

Pentru ca raspunsul e citit de un robot expert in literatura si care nu accepta greseli de scriere sau gramaticale.

| SkittlesS a răspuns:

Pentru ca Virgula chiar daca suntem romani sa nu dam semne ca suntem prost educati si tampiti acest blog e cool si e chiar bine ca au adaptat aceasta regula aici daca vrei te integrezi i daca nu bye bye asta e diferenta intre un roman prost si unul destept si intre un blog de calitate si unul de c***t

Sper ca mai inteles
kiss

| Vla2xD a răspuns:

Pentru ca romanii (in special navigatorii de pe net) au nevoie de un loc(macar unul) unde sa mai scrie si corect!

| Hadley a răspuns:

Deoarece aici trebuie sa fim cat mai civilizati

| DeeaPustoaica a răspuns:

Ca sa inteleaga tot poporu` ca poate vine tzata Floare si citeste "ca bine u" sau "ne-am dus" si zice ca s-a dus neamul. Un alt motiv ar fi sa invatam sa mai scriem si corect pe net. De unde sti tu ca e o intrebare "iti place de mine" si nu o exclamatie. poate am dat exemple aiurea dar sper ca intelegi.

Craciun fericit si un an nou implinit!

(se pare ca TPU tot modifica cum am scris, intelegi tu si in loc de ca este capa si in loc de bine este b n acolo unde am dat exemplul)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa fii ajutata, si scrii intrebarea fara semne de punctuatie, nimeni nu intelege nimic. Daca vrei sa ajuti, si scrii raspunsul fara semne de punctuatie, persoana ce are nevoie de ajutor nu intelege nimic. Si nu numai aici trebuie sa le respectam, ci si in lumea reala, in general.

| len a răspuns:

Din respect pentru limba romana.