| ashtray a întrebat:

"Nu mai lipsiti la orele de lb romana" sau "Nu mai lipsiti de la orele de lb romana"?
Rog un profesor de limba si literatura romana sa-mi raspunda!

Răspuns Câştigător
| MeMeMe97 a răspuns:

Nu mai lipsiti de la orele de lb romana-aceasta este forma corecta!

5 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Prima varianta.

| mixxjim a răspuns:

Daca va spune chiar proful/profa de romana sa nu mai lipsiti la orele lui e grav, inteleg de ce lipsiti laughing
a asista/a fi prezent la ceva
a lipsi de la ceva, de undeva

| ashtray explică (pentru mixxjim):

Salut! Eu nu mai sunt la scoala. Ideea este ca o tipa pe care o cunosc a scris fraza asta: "Nu mai lipsiti la orele de lb romana"; iar eu i-am raspuns, cu a 2 a fraza, ca nici ea nu prea umbla pe la scoala. Am vrut sa vad care dintre cele 2 propozitii sunt bine formulate. Multumesc mult pentru raspunsul tau!

Răspuns utilizator avertizat
| lexylexy5 a răspuns:

Nu sunt profesor de limba romana dar conform gramaticii corect este :,, nu lipsiti de la orele de limba romana"