| Kyky a întrebat:

Nu vreau ca vreunul din voi sa se simta ofensat, pentru ca eu vorbesc acum la modul general, dar... petrecand mult timp pe diferite site-uri, forumuri, bloguri, am observat ceva ce m-a pus pe ganduri.

Este diferita gramatica predata la scoala in sudul Romaniei fata de cea predata in nordul ei?

Ei bine, daca da, atunci ignorati intrebarea; daca nu, atunci sa-mi explice oricine de ce foarte multi [nu toti, doar FOARTE multi] din sud scriu gresit dpdv. gramatical. [de ex: 'frumoas-o', 'inainte sa d-ati', 'credea-ti', 'am decat 3 ani', 'ia cartea dupa dulap'].

Răspuns Câştigător
| Pixel2009 a răspuns:

@ Madeleyne
Ai citit întrebarea? Ea zicea că cei din sud fac aşa. raised eyebrows

@ Kyky
Să ştii că din păcate peste tot întâlneşti persoane care habar n`au să scrie... " am decât 3 ani ", chestii de genul ăsta le-am auzit pe la tv şi am început să râd şi acum mi`e ruşine să le mai zic prietenilor mei care folosesc această expresie... mulţi se supără dacă încerci să`i corectezi.
Nu diferă gramatica predată in şcoli, diferă accentul celor care vorbesc în diferite zone. Normal, pe net nu`ţi dai seama de accent dar îţi dai seama de intelectul unora... Majoritatea românilor sunt analfabeţi sau semi-analfabeţi... Dar mă gândesc că contează sufletul :d

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Este o prostie sa spui ca lumea este semi-analfabeta in sud sau in nord...
nu, sunt semi-analfabeti in general!
sud -nord -est-vest!
sa nu crezi ca este o diferenta!

| UnTriunghiEchilateral a răspuns:

Peste tot intalnim persoane care nu stiu sa scrie, nu numai in nord sau sud.Si pe mine ma enerveaza persoanele care scriu gresit

| MDLNA a răspuns:

Doamne fereste! Cum sa fie diferita gramatica din sud fata de cea din nord? Te auzi? Crezi ca ei sunt mai 'speciali'? Daca ai intalnit atat de multe persoane din nord care vorbesc gresit nu inseamna ca profesorii predau alta gramatica, ci doar ca elevii nu invata!

| Kyky explică:

@Apache: Da, ai si tu dreptate.
@Madeleyne: Nu ma aud ce vorbesc, in schimb citesc ce-am scris. Si nu e chiar asa o mare prostie lucrul ce l-am scris. Si da, sunt de acord cu faptul ca "elevii nu invata". Good. Asta vroiam sa stiu.
[PS. 'Daca ai intalnit atat de multe persoane din nord care vorbesc gresit', eu am intalnit in sud, nu in nord]

| Kyky explică:

@Cata: Merci. Si da, vad si eu cum multi se supara cand sunt corectati. Totusi, nu-mi pasa, pentru ca le trece; eu consider ca daca un om greseste, trebuie corectat. Altfel nu are cum sa invete cum e corect sau nu se gandeste ca e gresit cum spune el.
In final, ai dreptate iar: sufletul conteaza... doar ziceam si eu ca fapt divers.
@detealin: Tocmai ce spuneam eu: difera regiunea. Ok, am inteles, dar gramatica din regiunea X difera de gramatica din regiunea Y? Mi s-a spus mai sus ca nu. Am inteles si asta. Revin la ce a spus Madeleyne: "Copii nu invata" (si uite-asa se duce totu' de rapa).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistita, toti vorbim diferit. Nici o regiune nu vorbeste corect dpdv gramatical. Dar in sud, da, se fac des greseli gen 'am downloadat dupa youtube'.
Nu e neaparat gresita, dar tine de regiune fraza cu 'da-mi decat un kg de rosii' Eu prefer 'doar'.
De asemenea, oltenii au avut la inceput un impact ciudat asupra mea, cand vorbeau intr-una cu perfectul simplu. Bagasi, fusi, mersei, mancai, luai, dadusi, facusi si etc etc.
Iar partea de ortografie, d-zeu cu mila, ca fiecar-e scriie dupa cum aud-e. Aici nu conteaza regiunea, ca internetul e la fel de accesibil peste tot si are acelasi impact.