| ContNmc7 a întrebat:

Nu vreau sa va bateti joc de intrrbarea mea, sunt intr-un punct foarte stersant, asa ca va rog sa ma ajutati.
Sunt in clasa 9, la un liceu de medie cam 7. Săptămâna viitoare am teza la engleza, iar eu sunt panicata pentru ca o sa avem subiecte cu verbul perfect simple si present perfect continuous, sau cum s-or numi ele. Eu vin de la tara, si na..nu prea se face engleza la tara dupa cum stiti. Faza e ca profa are așteptări, sa stiu sa traduc propozitii intregi, sa stiu detalii, sa vorbesc lejer in engleza. revenind la subiect. Am înțeles ca pentru a putea invata si rezolva exerciții pe baza acelor verbe, trebuie sa stiu acea lista cu verbe regulate si neregulate, parca asa zic. Ceva sfaturi? Tot ce stiu este ca trebuie sa invat verbele alea cu tot cu forme..nu stiam ca o sa trebuiasca neaparat sa le invat, nu mi s-a mai spus pana acum de asta. Sper sa înțelegi in ce situație delicata sunt.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principiu nu sunt multe verbe neregulate. Pe alea trebuie sa le inveti, dar vezi ca au o oarecare logica si alea. Trebuie sa o simti cumva. In rest nu te pot ajuta prea mult. In clasa a 9. a, prima mea nota la engleza a fost 6, iar la primele 2 teze am luat 7. Pana in a 12.a am reusit sa iau examenul Cambridge. Deci na, asta e acum. Iti sacrifici putin media, dar o sa inveti. Daca nu poti sa mergi la ore, cauta pe Youtube clipuri in romana unde e explicata gramatica limbii engleze. Si cauta vloguri in engleza, ajuta mult la coerenta. Dar incearca sa gasesti peroane native care provin din medii bune. Spun asta pentru ca sunt multi youtuberi vorbitori de engleza care fac dezacorduri badarane.

| ContNmc7 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma gândesc la medie, caci daca iau 5 in teza aia e super ok. Pt ca nu prea am timp sa invat, am si alte materii la care am test..asa ca daca reusesc sa iau un 5 intr-un timp asa scurt, e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu sunt varza la conjugarea verbelor. La școală, la ora de engleza, luam note mari doar de încurajare. Adevărat ca eu am terminat școala mai târziu, la maturitate, iar profesorii nu aveau așteptări prea mari.
Însă nu stiu cum se face ca în testele pe care le primeam eu mereu o dădeam din colț în colț. Apoi când ajungeam acasă mă uitam la filme în limba engleza-americana fără subtitrare ( pe care le mai și înțelegeam), sunt activ în jocuri unde vorbesc cu alți jucători în limba engleză, reușesc sa înțeleg un text ( cât de cât) știu să si scriu ( cât de cât). Cu vorbitul stau mai greu... Oare cum reușesc sa fac toate, dacă la conjugarea unui verb sunt bâtă? laughing

Eu stii cum am învățat, în mare parte? Vorbind în permanență cu străini, iar ce nu înțelegeam traduceam prin google translate. Acel cuvânt pe care nu il știam îl băgam la cap, pe viitor sa știu. Și am activat mult în jocuri video,( oarecum și acum joc) și de acolo am învățat în mare parte. Apoi și filmele te învață limba engleza, dar dacă te uiți la cele americane vezi ca este diferita.

Una este limba engleza ( UK), alta este limba engleză ( USA). Vorbind prin mesaje cu niște americani m-am lovit de niște cuvinte încât numai google m-a scos din semnul întrebării. Asa poți învăța și tu, doar sa vrei. Știu ca este un timp prea scurt, dar poți progresa. Și nu te mai panica atât. Atunci când intri în panica prea tare, atunci ești în riscul sa dai greș.

| ContNmc7 explică (pentru anonim_4396):

Ei bine sunt mult prea multe verbe la past participle..prin urmare nu o sa fac nimic in teza?

| Iuli122122 a răspuns:

Nu te panica. Eu din clasele gimnaziale nu am făcut deloc engleza, dar aveam note de 10. Apoi ajuns in clasa a9-a prima notă a fost 3. Aparent am crezut că se va remedia. Oricat am vrut sa invat nu se putea cu profesoara asta. Am dus-o cu media 5 6 si 7 pana in clasa a 12-a cand luna trecuta am fost intr-un proiect de schimb de experienta intr-o tara din Europa. Acolo au venit o puzderie de elevi si trebuia in special sa comunici. Ghici ce, stiam mai multa engleză decat invatasem in cei 4 ani de liceu si am invatat atatea cuvinte incat simt că am capul si mai plin. Tot degeaba, profesoara are engleza ei si o face doar pe a ei, ne pune 4 si 3 in draci.

Concluzie: Nu te panica pentru. o tută de profesoară care cere de la tine si nu fi dezamagita de rezultat. Nota nu reflecta cunostintele tale. Eu am invatat engleză cat să stiu să pot comunica, să pot avea o relatie de la egal la egal cu o persoana straina nu să ii fac pe plac profei sa ii stiu verbele, căci uite le stiam la toate timpurile fără să le fi invatat in clasele mai mici de la ea.