| Pastillllla a întrebat:

O cutie de lapte are lapte de la mai multe vaci sau doar o vaca?

Si daca sunt mai multe de ce?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal ca este de la mai multe vaci. Pentru că se amesteca tot laptele colectat, intr-o cuvă.
Atfel ar fi scris pe cutie: Lapte proaspat de la vaca Lucreția.
Cu dedicație.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt persoane tinere care cred că laptele este produs la fabrică. Faci parte și d-ta dintre ele?

| VoidEternal a răspuns:

Come on dude... Google. Nici nu îți trebuie google dacă gândești un pic logic.

Laptele se colectează in cuve mari in fabrici unde se omogenizează și pasteurizează. Crezi că mulge cineva vaca direct in cutia ta de lapte? Normal că într-o cutie ai lapte de la mai multe vaci.

| Iote a răspuns:

O sfanta naivitate!
Cum sa fie de la o singura vaca? Laptele comercializat se colecteaza din ferme mari, cu multe vaci. Este pus in vase mari (ca butoaiele) unde este amestecat. De acolo se prelucreaza si apoi se ambaleaza.
E imposibil, ar fi o munca titanica, sa se separe laptele de la fiecare vaca.

Răspuns utilizator avertizat