| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare cam jenanta dar in fine...Cum pot sa imi modific scrisul? Diriginta spune ca e pacat de talentul meu si mi-l irosesc scriind asa urat...Si are dreptate.As vrea sa-mi modific scrisul "de doctor". Felul in care scrii conteaza si in ce fel tii pixul/stiloul? Va rog niste sfaturi.Multumesc anticipathappy

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Aspectul scrisului tine si de ereditate, si de unele particularitati psihologice.Totusi acest aspect se poate imbunatati.Alege-ti de pe net anumite modele de scriere frumoasa si straduieste-te sa le imiti. Opreste-te asupra celui mai convenabil tie care iti confera si viteza, si aspect. Exerseaza-l mereu pe acesta.Prefera scrisul de mana legat.Nu imita scrisul de tipar fiindca nu ajungi la niciun rezultat.Este foarte important sa te corectezi acum cat se mai poate. Exista firme care cer ca anumite scrisori se angajare sa fie scrise de mana chiar de solicitant.Randurile acestuia sunt incredintate apoi unui juriu de psihologi care ii descifreaza personalitatea.Ei pot influenta daca acel candidat poate fi angajat sau nu.

4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Incetul cu incetul se fabrica otetul.Incearca sa scrii zilnic o pagina de caiet mic de undeva acasa, in liniste, ca la scoala trebuie sa scrii pe fuga, unii dicteaza repede, apoi sa scrii repede pentru ca se sterge tabla etc.Scrie dintr-un manual 30 de minute pe zi o foaie cat poti de frumos.Bafta! happy

| mixxjim a răspuns:

Adica cum pacat de talentul tau, ce talent ai? si cum ti-l irosesti scriind urat? Parerea mea ca e o prostie ce spune. Cine mai scrie de mana in ziua de azi? laughing Pana ajungi tu la perioada de "productie" nu o sa se mai scrie de mana nici atat. Pe de alta parte, scrisul e si o reflectare a personalitatii persoanei, grafologia cu asta se si ocupa. Asta e pentru tine, macar sa ajungi tu un geniu si sa ai scrisul urat happy In rest, pentru diriginta, exersezi acasa, asa cum ti-a spus si @LittleBraveheart, pentru temele scrise acasa, ca in clasa notitele o sa le scrii mereu la fel de urat happy in rest tu invata cat mai bine, fructifica-ti talentul la maxim si sa fii sanatos!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Scrie pe un caiet dictando, pe mijlocul rândului, între linii.
Zilnic, fă exerciții de scriere, întâi câte o literă separat, de exemplu a a a; apoi grupuri de cinci litere legate între ele aaaaa; apoi un rând întreg cu aceeași lliteră. Ideea de bază este să le scrii legate, fără a ridica vârful creionului sau stiloului (evită pixul cu pastă până când îți formezi scrisul). Să fie egale, cu aceeași înclinație, cât mai simple, fără codițe rotunjite sau alte "floricele". După o vreme treci la scrierea cuvintelor, în același fel. Exersează zi de zi, fără excepție.
Această adresă te duce la o fotografie (cam mică, din păcate) cu literele din scrierea descrisă de mine, scrierea cursivă. Secretul e să scrii litera fără a ridica vârful creionului sau stiloului, nu uita! http://t1.gstatic.com/......tp?/images
Îți doresc succes!

| dodo1530 a răspuns:

Iao de la clasa I, la propriu.
Cumpara-ti un caiet tip I, caiet tip II si un caiet de dictando sau mate, A5 cu cat mai putine file pentru a nu irosi banii.Acasa, pe asezate, fara fuga ia mai intai tot alfabetul( 4-5 ranturi per litera).Nu sta mai mult de jumatate de ora ca iti oboseste mana scriind mai mare si concentrandu-te sa iti iasa litera. Dupa o sapt-doua vei incepe sa vezi diferentele.Cel mai important este sa NU te GRABESTI.
Am avut o problema asemanatoare cu profesoara de romana, imi scadea un punct la nota pentru cat de "frumos" scriam.Fratele meu mai mic, care era in clasa a 2a radea de mine ca nu stiu sa scriu si atunci mi-a venit ideea asta.Am stat si am scvris asa aproape 2 luni pentru a fi sigura ca graba de la ore nu imi va afecta scrisul, din nou.
Multa bafta si multa rabdare!(vei avea nevoie) big grin