| LidiaMarinescu a întrebat:

O intrebare de logica:
In centrul unui lac se afla un nufar,in fiecare zi acel nufar creste de doua ori mai mult, in a douazecea zi lacul este complet acoperit de nufar.In ce zi nufarul este jumate din lac? Raspunsul corect primeste funda :*

Răspuns Câştigător
| epurel a răspuns:

19-a.

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Am greşit eu cînd am tastat.
Am vrut să spun : de ce scrii "pai " şi nu "păi"?
Acest " pai" este neliterar.

| corolav a răspuns:

Din nou m-a corectat roboţelul.
Pe tine te-a lăsat să scrii pai pe mine mă corectează.
Deci corect este păi nu p, apoi o apoi i.
Îmi pare rău, altfel nu pot scrie. Nu mă lasă "roboţelul tîmpiţel".

| kissuletzz a răspuns:

A 20-a?

| chici92 a răspuns:

Poi daca creste de 2 ori mai mult pe zi ce trece (ex:daca in prima zi sa zicem ca are 1 cm2 nufarul, in a doua zi are 2 cm2, si in a treia zi are 4cm2), ar insemna ca in a nouasprezecea zi este jumatate din lac. Astept raspuns. tongue

| corolav a răspuns (pentru chici92):

De ce spui "pai" şi nu "păi"?

| chici92 a răspuns (pentru corolav):

Nu am scris nici "pai", am scris " pai " deoarece m-am obisnuit asa si imi esti mult mai usor sa scriu fara diacritice la calculator. De ceva timp incerc sa scap si de " pai " si sa scriu "pai" dar cand ma grabesc uit. Sper ca te multumeste raspunsul.

| chici92 a răspuns (pentru chici92):

Nu stiu de ce site-ul nu ma lasa sa scriu iar "P-oi" legat si ma corecteaza in "Pai" cu "a"

| Kidu12 a răspuns:

In ziua 19.

| maria20001 a răspuns:

In 10 sau 11 zi :?