| alice_2151 a întrebat:

O întrebare de logica pentru voi (nu pentru școală, doar de amuzament)! Primul răspuns corect: Fundiță! Deci sună cam așa: Pe un lac sunt niște nuferi. Aceștia își dublează suprafața ocupata în fiecare zi. Tot lacul "se umple" de nuferi în 20 de zile. În câte zile "s-a umplut„ jumătate? laughing
P. S. Dacă nu găsești răspunsul și "te roade" contactează-mă! rolling on the floor Baftă!

Răspuns Câştigător
| daniel_5197 a răspuns:

19 zile.

14 răspunsuri:
| xl0llip0px a răspuns:

In 20 de zile

| xl0llip0px a răspuns:

Adica 19... uf am gresit. din greseala

| xl0llip0px a răspuns:

Eh...prea tarziu...nu mai conteaza.bv daniel

| abcdefgh a răspuns:

In 10

| magicianul19 a răspuns:

Daca se dubleaza in fiecare zi atunci inseamna ca in urma cu o zi lacul era la jumatate plini cu nuferi deci 19 zile

| F. a răspuns:

In 19 zile.

| AlinaOneDirection a răspuns:

1 zi

| YoAnNa a răspuns:

14 zile big grin

| YoAnNa a răspuns:

Da 19 zile... Ai dreptate daniel.

| DonnaEmperatriz a răspuns:

In 10 zile?raised eyebrows

| Dizzi a răspuns:

In 10 zilestraight face>>?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In 5

| black24 a răspuns:

Foarte simpplu 19 deoarece in a 19 zi era jumate dublanduse sa umplut tot lacul dau si explicatia