| TƎD a întrebat:

O intrebare mai ciudata dar y este vocala?
Am nevoie urgenta

Răspuns Câştigător
| Jadis a răspuns:

Nu este deloc vocala. Vocalele sunt A E I O U A I. Deci y nu apare aici in concluzie y este consoana big grin

| mdcclxv a răspuns (pentru Jadis):

O tunat si v-o adunat.

Oameni buni, ati votat o ineptie ca raspuns castigator. Va rog sa consultati DEX-ul si Wikipedia:
https://dexonline.ro/articol/1.1._Literele - paragraful 1.1.2
https://ro.wikipedia.org/wiki/Vocal%C4%83

"y" este vocala, faptul ca nu apare in lista consacrata (a se citi "perimata") de vocale arata doar ca lucrurile nu stagneaza, ci evolueaza.

Daca toti ar judeca la modul asta, inca am scrijeli tablite de lut la lumina ultramodernului lampas cu fotoghin.

18 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În limba română "y" nu este vocală ci semi-vocală. Oricum în afară de "yală" şi "yoga" nu prea apare iar în aceste două cuvinte, vocala determinantă silabică este "a" din "yală" şi "o" din "yoga".
Pe de altă parte "y" este des încadrat şi în categoria consoanelor datorită pronunţiei sale (igrec) când e vorba de "y" singur.
Să ştii totuşi că "y" este vocală în alte limbi cum ar fi franceza (ex: On y va - pronunţat "on i va"), spaniola, turca (Antalysasspor - pronunţat "antalisaspor"), engleza(holy - pronunţat "hooli"), norvegiana (by - oraş - pronunţat un fel de "biu" - greu de redat în scris), finlandeza (nyt - acum - pronunţat "niut") sau daneza (gøy - bucurie - pronunţat "ioi").
Y are statut special în maghiară, de exemplu, unde apare doar în grupuri de sunete (cum sunt la noi che, chi, ghe, ghi, etc.) cum ar fi "ny"(exemplu: anyad - mamă) sau "gy"(exemplu: Magyarszagland - Ungaria).
Ţi-aş mai scrie dar nu-mi mai vin acum în minte şi alte exemple.
Sper c-ai priceput.
Noroc.

| noktambul a răspuns:

Y este o semivocala

| Chαяtreux a răspuns:

Vocale: a, ă, â (î), e, i, o, u.
deci, nu.
funda?

| ERMO a răspuns:

Este consoana. N-are cum sa fie vocala

| Mike23 a răspuns:

Nu - a e i o u ă â, astea sunt, restul nu sunt!

| GrEeNHeArT a răspuns:

"Y" nu este nici vocala pentru ca atunci cand il pronunti nu are doar o vocala are asa"igrec" deci nu are cum sa fie vocala dar poate sa fie consoana

| AnnaMaryStar a răspuns:

Nu este vocala este consoana pentru ca se citeste igrec iar vocalele nu se citesc cu inca o litera sau alte litere cum ar fi o se citeste tot o

| Dianaღ a răspuns:

Nu, nu este vocala. Vocalele sunt: a, ă, â (î), e, i, o, u!

| killyou a răspuns:

Vocalele limbii romane sunt A; E; I; O; U; si a cu caciulitele
daca y era vocala era prezent in aceasta lista

o alta explicatie ar fi ca vocalele sunt formate dintr-un singur sunet... y=igrec deci nu e vocala

| Deddu a răspuns:

Nu! nu este

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e consoana doar,, a e i o u si inca 2''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Y este consoana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da w ii consoana?(englezii il citesc"doublyu"-adica dublu u...nu siu ce sa mai cred.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum poate fi y o vocala? Ce n-ai invatat vocalele si consoanele? Vocalele sunt: a, e, i, o, u, ă, î, â. Consoanele sunt celelalte şi în plus se aude y sau cum gresesc alţii igrec este o consoana!

| DraPraaHaarp a răspuns:

Nup

| Zah_Ioana_Tatiana_1990 a răspuns:

Da, este o intrebare interesanta. M-am baut de aceasta intrebare si eu. Documentandu-ma am aflat ca y este luata ca vocala atunci cand este la inceputul cuvantului(yala). In manualele vechi de clasa a II-a y nu apara in nicio categorie, dar elevii au observat si chiar au pus si ei aceasta intrebare. Asadar, sunt de acord cu explicatia data de,, kongeriket".