| yss a întrebat:

O intrebare stupida straight face dar... La ce gen este cuvantul dragoste?
propozitia dragostea frateasca e puternica.

5 răspunsuri:
| Ralucutza a răspuns:

Feminin 100%

| mary4567 a răspuns:

Feminin. ``ea `` dragostea. Nu poti zice ``el`` dragostea. Nu poti numara o dragoste 2 dragosti dar se vede foarte bine ca e feminin chiar daca nu se poate numarawinking. Sper ca te-am ajutat tongue, FUNDA?

| elena999 a răspuns:

Feminin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Feminin. Nu exista cuvinte care se numara o - doi ( la neutru este doar un-doua ), deci se va numara o-doua, deci va fi feminin. Cred ca e complicata explicatia dar sper ca o vei intelege.

| qwertyuiopasdvfbgfded a răspuns:

Dragoste? hmmthinking buna intrebare.pai nu poti spune o dragoste, doua dragosti laughing) poti inlocui cuvantul dragoste cu "iubire" si atunci merge happy eu cred totusi ca este la feminin.Chiar te rog, daca afli sa dai raspuns back pentru ca e interesanta intrebarea happy