| GeorgeMM a întrebat:

O persoana care are a facut a 9-a si a 10-a la liceu, apoi a trecut la profesionala si a terminat-o, cati ani trebuie sa mai faca pentru a termina liceul? Mai exact, au vreo importanta cei 2 ani de liceu? Sunt echivalati in vreun fel? Sau pur si simplu se considera 8 clase + profesionala? MULTUMESC!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a promovat cl. a X-a atunci se va lua in considerare ca a facut 10 clase si poate continua in cl. a XI-a la liceu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu trebuie. Dai bacalaureatul profesional si gata. Se considera studii medii ca si liceul. http://www.hotnews.ro/......sional.htm
Te poti interesa mai concret sunand la Inspectoratul de care apartii. De exemplu daca esti in Jud. Dolj inspectoratul Craiova. Daca nu te descurci spune-mi in ce judet esti.