Întrebare recomandată | aDEeLAa a întrebat:

O persoana care nu are decat 10 clase, poate da bac-ul? Sau ce-ar trebui sa faca sa-si poata continua studiile?

6 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Cum sa dai un examen din materia claselor 9-12 daca tu nu ai urmat anii respectivi? Cred ca e logic.

| aDEeLAa explică (pentru AllinaDaniella):

Aiurea.Sunt tari in care nu esti obligat sa urmezi cursurile, poti invata acasa.In plus, persoana respectiva este foarte bine documentata, poate mult mai bine ca cei care au urmat 4 ani de liceuwinking

| AllinaDaniella a răspuns (pentru aDEeLAa):

E aceeasi chestie, nu esti obligat sa urmezi cursurile in cadrul institutului, insa e obligatoriu sa ii urmezi. Concluzia este aceeasi, vrei sa sustii examenul de bacalaureat, ai nevoie de 12 clase.

| Omfg_Johnny_1993 a răspuns:

Cu 10 clase nu poti da bacul, insa poti continua cls a 11-a si a 12-a la fara frecventa sau poti face un seral de 3 ani

| Caballero_Mircea_1991 a răspuns:

Sa termine liceul. E singura solutie. Si la fara frecventa dar macar sa-l termine. 10 clase inseamna decat invatamant obligatoriu. Si nici ala

| greenpill a răspuns:

Nu.Bac -ul il dai abia la terminarea liceului, adica faci 12 clase. Sper ca amam fost de ajutor.