| Aria104 a întrebat:

Oameni buni, spuneti-mi va rog, care va fi echivalentul "gimnaziului" (scoala de 9 clase) de la noi, in comparatie cu englezii, in Marea Britanie? Daca e sa luam traducerea directa, la ei "gymnazium" e cu totul altceva - institutia de studii superioare in universitate, ceva de genul liceului de la noi. Multumesc anticipat pentru raspuns.

3 răspunsuri:
| bcalex96 a răspuns:

Gimnaziu la noi > Middle School la ei.
Daca un cuvant la noi este asemnator la traducere cu al lor nu inseamna ca are acelasi inteles.

| Aria104 explică (pentru bcalex96):

Merci mult Alex!

| bcalex96 a răspuns (pentru Aria104):

Cu placere.