| anonim_4396 a întrebat:

Oare cate valori ale Romaniei s-au remarcat peste hotare, si au fost apreciate asa cum meritau, in tari precum Franta, Anglia, Italia?

Am citit pe site-uri diverse articole interesante despre diferite persoane, precum Brancusi, Eliade, Eugen Ionescu.

Imi puteti spune mai multe personalitati care s-au remarcat in tari precum Italia, Germania, chiar si Franta, careia ii place sa ne ia peste picior, cu glume jignitoare?

Răspuns Câştigător
| GregHouse a răspuns:

Lucian Blaga, dar mai mult in Austria (s-a refugiat la Viena in timpul Primului Razboi Mondial), Eminescu, Titu Maiorescu, Caragiale, Hariton Tiktin (in Germania cu precadere), Emil Cioran, dar nu putem uita de Nadia Comaneci, Gica Popescu, Gica Hagi sau Dan Petrescu, pe care-i stie cel putin toata Europa happy