| lungu_9212 a întrebat:

Cum credeti ca o duce lumea in strainatate? In tari precum Anglia, Italia, Spania, Germania, Franta etc. Ma refer la cei care locuiesc in aceste tari tari. Adica mai bine ca in Romania? Au bani sa isi permita multe lucruri? Adica au probleme cu banii?

1 răspuns:
| maria_4423 a răspuns:

Sunt in Italia, ce pot sa-ti spun, depinde de situatie, daca vi cu contract din Romania si ai asigurata cazarea este mai usor, dar daca vi fara contract si nu ai pe nimeni pe aici este foarte greu, de exemplu aici ca sa-ti iei o chirie trebuie sa platesti 3 chirii inainte + luna in curs(cam 1200 de euro)apoi trebuie sa-ti gasesti de munca asta in cazul in care sti limba, daca nu sti limba este mult mai dificil, daca ai reusit toate astea si ajungi sa ai un salar de 1000 de euro, chiria 400, iti mai raman banii pentru mancare si facturi, era sa uit chiar daca iti gasesti de munca iti trebuie mijloc de transport, italienii pun pret daca ai masina, asa esti la dispozitia lor oricand, dupa toate astea fa un calcul si gandeste-te cat de bine o duc romanii pe aici, daca nu ai de munca nu poti nici sa te duci la medic, daca mergi la spital platesti enorm, pe langa astea crede-ma II GREU SA NU AI FAMILIA APROAPE.
Intradevar si in tara lucrurile nu stau asa bine dar sa nu crezi ca pe aici fug cainii cu colacii in coada.