| anonim_4396 a întrebat:

Oare o fi adevarat ce zic multi unguri, ca Ardealul e teritoriu maghiar?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pai, daca ar fi dupa ei, si Alaska ar fi a lor...ca sa nu mai vorbim de Antarctica. Slava domnului ca Polul Sud are deja statut special!

13 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

DE vina sunt guvernantii, care au facut aliante si le-au dat atatea afacilitati.Va invit luna aceasta laSF.GHEORGHE,e ziua maghearilor sa vedeti cum flutura steagurile hungare pe strazile centrale ale orasului, sa vezi cum statuia lui MihaiViteazu din parcul central mai are un pic si cade jos si exemplele ar continua la nesfirsit.NIMENI NU ZICE NIMIC, guvernantii tac malc, oare le e frica de maghiari? Si daca e asa de ce?

daniela
| daniela a răspuns:

Doamne... asa ceva e incredibil. Doar stii foarte bine ca noi ne tragem din Daci si Romani iar Clujul e Napoca, Sarmisegetuza e in zona etc etc... Ungurii astia nu mai stiu ce sa faca si ce sa spuna. Cred ca le dam prea multa importanta... nu sunt rasista dar suntem in Romania.

Shin
| Shin a răspuns:

As vrea sa zic ca nu sunt rasist. dar nici nu mai stiu sincer... I-as pune la zid pe toti...
Shinwinking

| csintalan a răspuns:

Shin, oare daca ai fii bolnav si numai un medic maghiar te-ar salva, l-ai pune inainte la zid?
Ce a fost a fost,, candva,, acum est eceea ce este, dar este parte teritorială Română.

| Shane_1763 a răspuns:

Ma abtin sa comentez rasist. Sa se abtina si cei care nu au citit istoria si au foarte multe 'sentimente' nationaliste. Cine a fost primul? Dacul. prin anul 600 care a fost alungat (mare controversa ca si asta a fost tot rescrisa si tradusa ca si Sfintele Scripturi) Ardeal, Banat, Transilvania (care aveau mereu o oarecare autonomie) s-a adaugat Romaniei prin tratatul de pace de la Trianon (imperiul Austro-Ungar a renuntat)in 4 Iunie 1920. Cautati informatii despre asta, cei care inca nu au auzit (invatat).
Din cauza asta exista si neintelegeri privind drepturile cetatenilor, partide si asa mai departe.
Peace! happy

| scootsie a răspuns:

Dumnezeu mai stie cati sunt! Cred ei ca e teritoriu maghiar, dar sunt in Romania, deci romani.De fapt, nu sunt unguri autentici ci sunt ceangai, ungurii get beget fiind in Ungaria.Multi dintre ei insa sunt oameni deosebiti, nu trebuie pusi la zid...

| guliaucigasa a răspuns:

Short story: Venit Arpad in secolul 10. Transilvania = cnezate si voievodate romanesti. Cucerit Transilvania sec 13. Romanii trecuti ca si "natiune tolerata". Venit I R. M., Transilvania se uneste cu Romania. Concluzie: Transilvania este teritoriu romanesc. Dovada incontestabila: asezare rurala dacica in perimetrul orasului Sf. Gheorghe, castru roman aproape de valea Oltului, la Olteni. Nu crezi ca din dacii si romanii aia au rezultat romani?

| masly_8217 a răspuns:

Depinde din ce punct de vedere. privind politic si geografic nu. dar ca persoana care a trait toata viata in ardeal (mai intai in tg mures si acum in cluj) pot sa-ti spun ca cei care tin raca pentru ceva ce nimeni nu mai stie exact ce e sunt niste prosti. ardealul e diferit de multe alte regiuni si unele chestii valoroase (vezi cartile funciare) le avem pentru ca (virgula) candva a trecut pe acolo imperiul austro-ungar, in perioada in care ardealul era intr-adevar teritoriu maghiar. sunt mult mai educati decat noi si pot sa-ti spun cu siguranta ca mai degraba primesti o mana de ajutor de la ei decat de la propriul tau "neam" de ciudosi si invidiosi. acum spune-mi tu, ce e mai important?

| silvio a răspuns:

Apai, daca nici dumnezeu nu stie...

| bluerose a răspuns:

Pai tu ce zici? Nu ai invatat la istorie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aloou! domnicule, te-ai lovit rau de tot daca ai probleme cu memoria! aveam petrentii! tocmai matale?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zic si ei sa nu se plictiseasca, insa ardealul este pamant romanesc.problema este ca ei pe unde merg fac scandal, asta pentru ca ii tot sustine financiar george soros.mai nou am observat ca si in slovacia vor autonomie.astia vor ajunge un popor de teroristi la final.nu am nimic cu populatia, insa totul pleaca de la conducatori, vor cat mai multa putere.

| dyav0litza a răspuns:

NU! nici nu se pune problema