| ForeverYours a întrebat:

OFER FUNDA celui mai clar raspuns! e vorba de logica de clasa a 9a! cum imi dau seama unde este subiectul distribuit si unde e nedistribuit, predicatul distribuit si nedistribuit, termenul mediu distribui sau nedistribuit? ex:
- MiP -
+ MeS +
_______
- SiP -

Ofer funda! pls help

1 răspuns:
| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Deci... sper ca te descurci cu propozitiile universale si particulare, afirmative si negative pentru ca sunt 2 legi, sa spun asa-in orice prop. universala (a-e) primul termen e distribuit, si in orice prop negativa(e-o) al doilea termeni e ditrbuit, si vine
/+SaP-/
/+SeP+/
/+SiP-/
/-SoP+/
Asa se aplica intotdeauna, chiar daca e in locul lui P sau S, M...
sper ca te-am ajutat