| Bogdan19999 a întrebat:

Cum se identifica predicatul verbal si predicatul nominal? Am nevoie de un raspuns ca nu sunt prea lamurit in legatura cu subiectul asta. sad

Răspuns Câştigător
| Linda100 a răspuns:

Pai predicatul nominal este format dintr-un verb copulativ (adica care nu se poate inlocui cu a se afla.)
Exemplul corect: Mihai este cuminte. (predicatul nominal =este cuminte. vezi? cuvantul "este", nu se poate inlocui cu "se afla" sau "exista" Cum ar suna? : Mihai exista/se afla cuminte? nu suna ok.
Inca ceva; predicatul nominal se ia impreuna cu Numele predicativ "cuminte". Numele predicativ iti arata cum este subiectul. Daca te intreaba proful care este pred. nominal ii spui clar: 'este cuminte" (pentru ca se ia inttdeauna cu numele predicativ) Numele pred poate fi orice alt adjectiv: frumos, singur.etc.
Predicatul Nominal este aceva care iti arata cum este cineva sau ceva. ATENTIE: pred nominal nu arata unde sa afla acel ceva/cineva.
Predicatul verbal este aceva care iti arata existenta, si mereu poate fi inlocuit cu (a se afla), (a exista), exact opsul predicatului nominal. Exemplu: Mihai este aici. Iti arata clar unde este Mihai., adica subiectul. Succese!

| Feodorov_Olimpius_1994 a răspuns (pentru Linda100):

Foarte bine explicat.Multumim!

| EuGabriela a răspuns (pentru Linda100):

De ar fi lectiile la scola asa scurte si concise happy Ar fi mult mai usor sa intelegem

| Ruxinic a răspuns (pentru Linda100):

Foarte bine explicat!

9 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Pai,in principiu PV(predicatul vb) este dat de toate verbele care exprima stari,actiuni,existente.
Verbul ``a fi``, sub forma de ``este`` ca predicat verbal vine asa: Este la magazin.-are forma de a exista/a se afla undeva.

Verbul `` a fi ``sub forma de ``este`` ca PN(nominal) vine asa:Este frumoasa.-aici exprima o insusire, nu o stare sau existenta.Si se ia cu totul, si cu ``frumoasa``.``Frumoasa`` este nume predicativ(NP).

Acum depinde ce clasa esti, daca esti a 6-a, a 5-a, dar in afara de a ``fi``mai exista 10 verbe care isi pot lua valoarea de copulatie,ele sub forma lor uzuala fiind predicative(de geul a insemna,a iesi,a se numi,a se chema, etc), dintre care mereu copulativ ``a deveni``.

O notiune suplimentara care e invatata prin a 7-a,e despre diateza pasiva.
Ex: Sunt apreciat de colegi.
Predictaul ``sunt apreciat``ar parea nominal,dar este verbal, pentru ca actiunea nu este facuta de subiect(eu), ci de colegi.
Sper ca ai inteles.

Alte răspunsuri
| dincolodevise a răspuns:

Predicanul nominal este insotit de un nume predicativ.

| Georgiana_Valentina_1998_3nef a răspuns:

Pai predicatul nominal este format dintr-un verb copulativ (adica care nu se poate inlocui cu a se afla.)
Exemplul corect: Mihai este cuminte. (predicatul nominal =este cuminte. vezi? cuvantul "este", nu se poate inlocui cu "se afla" sau "exista" Cum ar suna? : Mihai exista/se afla cuminte? nu suna ok.
Inca ceva; predicatul nominal se ia impreuna cu Numele predicativ "cuminte". Numele predicativ iti arata cum este subiectul. Daca te intreaba proful care este pred. nominal ii spui clar: 'este cuminte" (pentru ca se ia inttdeauna cu numele predicativ) Numele pred poate fi orice alt adjectiv: frumos, singur.etc.
Predicatul Nominal este aceva care iti arata cum este cineva sau ceva. ATENTIE: pred nominal nu arata unde sa afla acel ceva/cineva.
Predicatul verbal este aceva care iti arata existenta, si mereu poate fi inlocuit cu (a se afla), (a exista), exact opsul predicatului nominal. Exemplu: Mihai este aici. Iti arata clar unde este Mihai., adica subiectul. Succese!

| 123Mihai123 a răspuns:

Iti dai seama daca este predicat nominal dupa verbul copulativ daca are

| Palasan_Dia-adina_1977 a răspuns:

Predicatul nominal se identifica cu urmatoarea intrebare:Cum este? ex.(este rosu, sunt mari si mici, etc) iar predicatul verbal cu intrebarea : Ce face?!