| 03Didy03C a întrebat:

OMG TPU crying. O sa inceapa scoala si cu ea prea-maritele teste initiale. Problema e ca profa noastra pe la sfarsitul anului scoalar, luna mai cam asa, a intrat in prenatal, si a venit o babeta de la liceu de la care nu am inteles nimic. De fapt, nimeni nu a inteles. Oricum, o sa aduca o profa noua din septembrie, si o sa dam testul initial cu ea, si o sa isi faca o impresie dupa ele. Mi-e frica, daca o dau in bara o sa isi faca o impresie proasta despre mine. Cu toate ca invat foarte bine, fiind prima din clasa laughing, imi este frica.
1. Ceva sfaturi?
2. Cum a fost testul initial de clasa a 7-a la mate, fizica? (la astea nu prea am inteles nimic din cauza profesoarelor, si vom avea profe noi anul asta)
3. Dau funda!
Mersi anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| CristinaSNC a răspuns:

Hai mai lasa-i pe profesori si nu iti mai face atea griji ca ce impresie o sa aiba. Sa aiba ce impresie vrea, ce poate sa iti faca un amarat de test initial, acum pe bune? In cel mai rau caz ei o nota mica, nu vad o problema grava in asta. Ai timp dupa un an de zile sa inveti si sa raspunzi la ore ca profa sa vad ca esti o eleva buna. Matematica si fizica oricat de mult te-ai starduii nu o sa le intelegi mereu perfect, si la ce te ajuta in viata nu stiu, ca degeaba faci tu facultate cu fizica si mate daca mori de foame, e parerea mea.
E doar un test nu te mananca, viata continua si daca iei nota mica sau mare. Asa ca bucura-te de copilarie si de ani in care mai esti la scoala si lasa stresul asta cu notele, important e sa iti iasa mediawinking.

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Ma crucesc cand va vad mai copii. Sa-ti faci probleme, sa stai cu gandul la scoala cand tu esti in vacanta de vara. Nu va mai stresati atat. Testele initiale sunt o formalitate. Scoala este o formalitate. Liceul este o formalitate. Dupa aceea va puteti face griji.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În fiecare clasă se dau teste iniţiale la toate materiile care au fost studiate în anul precedent.
Sau, cel puţin TEORETIC, aşa ar trebui să se întâmple!
Acum, "depinde" şi de profesor...

De asemenea, unii profesori fac pregătire pentru testele iniţiale - mai exact, o recapitulare a materiei - iar alţii nu fac...

La fel şi cu trecerea notei în catalog : PROFESORUL decide!

Teoretic, NU ar trebui să se treacă aceste note.
Dar, unii profesori le trec "obligatoriu", alţii le trec doar pe cele peste 7, alţii vă lasă pe voi să alegeţi/decideţi dacă vreţi să vă treacă nota, etc.

Pentru anul şcolar 2014-2015 NU s-au publicat pe net modele de teste iniţiale!
Doar în 2012 s-au publicat modele de teste iniţiale - vezi linkul oficial :
http://subiecte2012.edu.ro/2012/testeinitiale/gimnazial/

Toate cele bune!

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Lol, esti abia cls a 7-a. Crezi ca-i pasa cuiva de acele testari initiale? Se uita doar profa sa vada la ce nivel sunteti,, stai linistita ca nu sta ea sa se uite ca ai luat cu nota 8 sau 3 sau orice alta nota. Ci face o medie generala a clasei pentru a sti cum sa va pregateasca si sa va cunoasca nivelul

| UzOm a răspuns:

Îi fain că începe școala. M-am plictisit deja de vacanță.
1. Când ajungi acasă fă niște schițe după lecție. O să te ajute. (Sau mai poți căuta lecțiile neînțelese de tine pe net)
2. Țin minte că la matematică am luat 3 și la Fizică 5. Nu le am cu Chimia, Fizica și Matematica. Singurul lucru ce îmi place la Matematică sunt adunările, scăderile, înmulțirile, împărțirile și algoritmi. Și da, a fost destul de greu.

| BlackCat13 a răspuns:

Recapituleaza, fa scheme de lectie, cauta informatii pe net

| kornelus a răspuns:

Salut!
Nu iti face griji, atata timp cat profesoara cea noua nu va fi autoritara, de obicei profesorii cei noi sunt mult mai intelegatori!winking
Am trecut si eu prin asta, si nu a fost greu testul deloc...Cu toate ca eu nu eram primul din clasa ca si tine happy
Tu esti cu mai mult avantajata fata de mine.
Cu siguranta te vei descurcawinkinghappy
Iti mai spun inca odata! Stai fara grija!
Numai bine!
Somn usor!