| Losnams a întrebat:

Pana cand credeti ca va dura epidemia de coronavirus in Romania? Dar cand credeti ca se vor relua cursurile in invatamantul liceal?

6 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Câteva luni, minim 2-3. În mai. Dar nu putem fi siguri.

| Apokales a răspuns:

Am auzit ceva de sfarsitul lunii aprilie, dar la cat suntem de praf, as zice ca pana la mijlocul lunii mai.

| Legion7X a răspuns:

Va dura mult mai mult, pentru că se răspândește rapid, nu este o gripă, obișnuită ci virus. Dacă se agravează și mai mult va fi pericol. Depinde de cum ne protejăm.

Vaccinul, din ce se spune ar putea fi gata într-un an. Se fac teste în SUA deocamdată. Eu cred că virusul a fost scăpat dintr-un dintr-un laborator din China, și ei doar îi intrepretează originalitatea privind declanșarea. Ar fi ceva groaznic ca China să recunoască acest lucru și mai bine îl interpretează.

| Digikey a răspuns:

Minim 3 luni.Depinde de multi factori.De virus nu scapam nici de revelion daca nu se iau masuri eficiente.
Daca medicii au ajuns sa-si cumpere din banii lor costume de zugravi pentru protectie suntem de tot rasul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, foarte mult depinde de noi, să ne etalăm nivelul de educație și să luăm "de bune" îndemnurile și hotărârile autorităților, chiar dacă nu ne convin și anume să stăm izolați în casă pentru a nu contracta virusul și a nu contribui la răspândirea acestuia!

| DaianaDede a răspuns:

Eu nu cred ca poti estima un timp pentru o epidemie, dar despre scoli din cate am inteles dupa Paste isi vor relua activitatea. Totul depinde de gravitatea epidemiei