| lau2013 a întrebat:

Pana luni trebuie sa fac o problema la fizica... daca o scriu aici ma puteti ajuta va rog?

4 răspunsuri:
| Mira1234567 a răspuns:

Da, ce clasa esti?

| Daniell25 a răspuns:

Incerc sa te ajut dar. poti sa imi dai FUNDA?

| lau2013 explică:

Va dau funda nu e problema, clasa a 10....problema este urmatoarea: Stiind ca pentru a incalzi 10 kg de apa cu 10°C ai nevoie de o cantitate de caldura de Q=418000 J si ca benzina are puterea calorica de q=43, 698 10 la puterea 6 J/kg. Ce cantitate de benzina va trebui sa arzi complet? Dar de lemn?(puterea calorica a lemnului 12 10 la puterea sase J/kg). Multumesc

| lau2013 explică:

Ma ajuta cineva si pe mine? Va rog!

Întrebări recente