| Annnonim12 a întrebat:

Pareri despre Hasdeu si Sincai din Bucuresti? FUNDA celui mai complex raspuns!

8 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Sunt a10-a in Șincai si este super.Profesorii nu sunt asa exigenti precum se spune, majoritatea sunt de de treaba.Se invata, chiar foarte mult, motiv pentru care Sincai este singurul liceu din Bucuresti cu promovabilitate 100% la bac, dar nu exagerat.Eu sunt la mate-info si la materiile de uman profii ma lasa mai usor pentru ca stiu ca am de invatat la alea de real.
Colectivul este genial, gasesti persoane de toate felurile, e imposibil sa nu te integrezi.La inceput o sa fie mai greu pentru ca nu cunosti pe nimeni si este o diferenta mare intre liceu si generala, dar dupa maxim o luna te acomodezi.
Invatam dimineata, de la 8 la 2, deci programul este unul lejer, ai timp si pentru tine dar si pentru invatat.Este aproape de 2 parcuri, Tineretului si Carol, dupa ore poti merge in el. Poti ajunge cu metroul(Statia Tineretului) si este la 5 minute de centru.
Avem multe activitati extrascolare, precum Medicina prin ochii liceenilor sau Educatia Juridica, dar si proiecte precum sincaistii au talent sau sincaiul prin ochii mei.Sunt si multe voluntariate sau proiecte care te pot ajuta pe viitor la facultate, proiecte NASA.
Sa fim sinceri, Sincai nu se compara cu Hasdeu, este un liceu de elita, din top 5, cu media foarte mare la bac si foarte multe proiecte.Eu zic sa nu ratezi ocazia daca ai medie de Șincai. Daca ai intrebari poti sa imi zici

| Annnonim12 explică (pentru Idc12345):

Pai as vrea sa intru in Sincai, dar nu cred ca am sanse, media de anul trecut a fost 9, 34, iar acum cred ca va creste. Eu vreau la mate-info. Dupa Sincai ce zici ca ar mai merge pus? Mersi mult de ajutor!

| Idc12345 a răspuns (pentru Annnonim12):

Pai ce medie ai? Eu cred ca o sa fie media pe undeva pe la 9.45 la mate-info, dar poti sa pui filologia a2-a optiune ca e media mai mica si te transferi din semestrul 2 la mate-info.Eu mai pusesem vianu, basarab, moisil(recomand), spiru, iorga, creanga, eminescu...

| Annnonim12 explică (pentru Idc12345):

Am media 9, 37, pana dimineata trebuie sa fac lista! Deci, dupa sincai merge sa pun spiru, hasdeu, basarab, moisil, cervantes?

| Idc12345 a răspuns (pentru Annnonim12):

Da, e ok.Totusi inainte de cervantes poti sa pui licee mai bune ca eminescu, iorga, creanga, economice etc.Aa siii daca vrei neaparat in Șincai poti sa vii la filo si sa te transferi in semestrul 2 la mate-info, de filo chiar ai medie

| Annnonim12 explică (pentru Idc12345):

Pai si nu trebuie sa dau teste? Sau sa am o anumita medie?

| Idc12345 a răspuns (pentru Annnonim12):

Din cate stiu, o sa trebuiasca sa dai niste diferente la mate. Oricum, alea nu-s foarte grele si le treci oricum

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Îţi recomand Colegiul Naţional "Gheorghe Şincai" Bucureşti deoarece este pe locul 6 în "Topul liceelor 2014", iar Colegiul Național "Iulia Hasdeu" este pe locul 16 în acelaşi Top - vezi Topul de la linkul :
http://www.admitereliceu.ro/....../top-licee

Deci, Colegiul Naţional "Gheorghe Şincai" Bucureşti este mai BUN :)

Toate cele bune!