| Losnams a întrebat:

Pareri pentru Facultatea de matematica?

Răspuns Apreciat de Editori
| iamprettybored a răspuns:

Depinde unde vrei să intri, am auzit că la Cluj se intră destul de greu, probabil și la București și oriunde se dă examen admitere, trebuie să fii bazat, ori ești faci M1 la școală și faceți ca lumea, plus făcut teme acasă, ori inveți ca să ajungi la acel nivel în particular cu un profesor.

Până la urmă, dacă-ți place cu adevărat și asta te vezi făcând, du-te! Job îți găsești, dacă nu vrei să fii profesor de liceu sau gimnaziu (deși cu meditații și așa ai putea să te întreții), te poți face profesor universitar sau de poți angaja la diverse firme, cred că pe partea de economie/statistică.

Este o facultate grea, nu e pentru oricine, dar îți deschide mintea și dacă ai înclinații și îți place, orice faci e mai ușor.

2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Ce pareri? Buna ziua domn' profesor de matematica de liceu ( sau generala ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de la ce universitate? Cea de la UBB Cluj stiu ca e foarte buna, printre putinele facultati serioase de la UBB, si asta spune enorm. Una de viitor, sa cauta matematicieni sau informaticieni daca te ai si cu asta. E grea dar merita decat sa faci facultati de forma, doar sa zici sa ai o licenta. Nu am auzit de vreo persoana cu facultatea de matematica si sa nu lucreze cel putin ca profesor intr-un liceu. Foarte buna alegerea.