| Alexdamian108 a întrebat:

Pe profilul științe sociale ce materii se fac și din ce dau bacul pe acest profil?

Răspuns Câştigător
| Romeo16101 a răspuns:

Bacul dai din română și istorie obligatoriul și la alegere intre: geografie/logica/psihologie/sociologie/Filosofie.
Faci multa istorie, geografie, romana, și engleză vei da teze din ele.
Vei alege a 2-a limba străină între franceza sau germana. Vei face latina până în clasa a 11-a, la fel și chimia, biologia, și fizica. Matematica vei face toti 4 ani. In rest vei mai avea materii opționale de istorie, geografie, romana sau engleza. Succes.

| Alexdamian108 explică (pentru Romeo16101):

Mersi bro eu vreau sa mă mut acum pe științe sociale că am auzit că nu dau bacul la mate e adevărat, și am trecut a 11 a și am înțeles că nu mai fac mate, biologie, chimie, fizica, deci matematica fac dar nu dau bacul la matematică asta e tare dar și ciudat))))

| Romeo16101 a răspuns (pentru Alexdamian108):

Da, vei face matematica in continuare, nu vei da bacalaureat din ea.
Daca nu vrei matematica muta.te la filologie, nu vei mai face nici mate, din a 11-a dar în schimb vei face latina până în a 12-a și vei da și teza din ea.

| Alexdamian108 explică (pentru Romeo16101):

Mersi de sfat bro mâine o să sun la liceul respectiv să vad as vrea pe științe daca nu dau la mate e bine, tu ce zici științe sociale sau filologie eu am auzit că e mai ușor pe științe

| iChristiaN47 a răspuns (pentru Alexdamian108):

Dragul meu, sper că ştii că dacă te afli la un alt tip de profil, precum: Şiinţe ale naturii, mate-info ori esti la un liceu tehnologic, va trebui să susții tezele de diferenţiere la toate materiile pe care nu le-ai facut la profilul la care eşti acum şi au fost făcute de cei de la profilul respectiv.

Dacă esti la tehnologic, în opinia mea, este dificil să te muţi la un profil de la un liceu teoretic, acum depinde şi cât de serios e acel liceu.

| Alexdamian108 explică (pentru iChristiaN47):

Eu nu stau sa mai dau alte teze, eu sunt pe mecanică și vreau să mă mut pe științe ca sa nu dau bacul la mate, doar la liceu sportiv știu că trebuie să dai probe dar aici știam că te poți muta cu dosarul ce teze sa mai dau)))))

| iChristiaN47 a răspuns (pentru Alexdamian108):

Aparent nu prea stii nimic. Ai de dat "tezele diferentiale", care sunt obligatorii. Trebuie sa obtii o nota de trecere la toate acele teze, nu e de glumit cu transferurile, este foarte greu. Ia si te informeaza, consider ca nu prea ai sanse, dar sa zicem ca poate iti vine mintea la cap si oncepi sa inveti.