| SingleForOne a întrebat:

Pentru a fi expert contabil sau contabil autorizat, trebuie să am în special facultatea cu specializarea de contabilitate sau e ok oricare alta specializare?
Se poate și fără facultate?

Nu văd să fie menționate astfel de reguli pe site-ul lor, deși am crezut ca sunt criterii obligatorii.

Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Iti trebuie o diploma in studii economice.

Un tânăr cu diplomă de învățământ superior în domeniul economic care vrea să presteze acest tip de serviciu trebuie să primească licenţă de la Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR). Dar asta după ce va urma un stagiu de pregătire de trei ani, unde accede pe bază de examen şi la capătul căruia îi vor fi testate cunoştinţele acumulate.