| AvalohAlyn a întrebat:

Pentru ce mai faci scoala,facultati etc daca iti gasesti asa de greu de lucru si cu un salariu decent,in Romania?
Nu intelegeti gresit, imi place scoala cat de cat, invat dar ma descurajez cand vad rata somajului si posibilitatile reduse de angajare dupa.Nu e trist si descurajator?

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Scoala in Romania faci doar ca sa iti pierzi vremea! Programa scolara din anii ' 60, manuale redactate parca de tovarasul Stalin, lipsa totala de materiale pentru demonstratii practice, teorie fara sens si fara aplicabilitate reala. Acum am auzit ca baga ecuatii cu 2 necunoscute prin clasa a 3 a :-| si presupun ca peste cativa ani se va invata fizica atomica intr-a intaia, alaturi de literele alfabetului!
Pe piata muncii te asteapta doar ' oportunitati ' de angajare la fosti buticari sau geambasi de masini din Germania care respecta munca si diploma obtinuta mult de tot... cam cat pe un caine mort in drum!
Dovada este si faptul ca multi dintre cei stabiliti afara, in ADEVARATA EUROPA, au inceput sa isi mute copiii acolo la scoala inca din clasele 5 - 8. Programa este mai putin stufoasa, se pune accent pe partea practica, profesorii relaxati si nu cu bete in orificul dorsal ca in Romania.
Daca inveti in Romania, invata o meserie care se cauta in restul UE, ca sa poti pleca sa muncesti pe un salariu decent si sa ai o viata normala, nu de sclav!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e asa cum vezi tu ca se plang toti pe la TV. Majoritatea celor care ingroasa randurile somerilor sunt cei care fie au facut facultatea din obligatie si au crezut ca diploma le ofera automat un loc de munca, fie cei atat de puturosi incat nu ar misca un deget pentru a munci cinstit o zi.

O facultate facuta cu simt de raspundere si nu pentru diploma, un minim de interes in timpul facultatii iti ofera multe multe avantaje.

| minrest a răspuns:

Draga Alan, Toti colegii mei de la Istorie si Limbi Straine s-au angajat, dar majoritatea pe la banci si telefoane, totusi iau un salariu bunicel, au ramas in Bucuresti cei ce erau din provincie, in timp isi vor gasi mai bine sau vor progresa acolo unde sunt. Nu se poate spune ca au facut facultatea degeaba, au invatat sa gandeasca sistematic, au invatat sa invete, cine are de ales intre ei si absolventii de particulare sau cei doar cu liceul ii alege cu ochii inchisi. Te salut.

| think3r a răspuns:

Scoala o faci ca sa ai cultura generala, iar facultatea e "facultativa".
De lucru se gaseste. Problema este ca se tot schimba programa, dar nu structura si materiile. De exemplu, sa zicem ca se cer pe piata muncii IT-isti, iar scoala scoate pe banda rulanta economisti.
Eu vad altfel problema pentru romani. Deschide o afacere proprie in agricultura, fa altceva. De ce ai vrea sa fii angajat undeva? Sluga la altii?

| Yo77 a răspuns:

Pentru ca romanii au ajuns niste caini fara demnitate. Toti au zis ca daca o sa mai moara niste generatii o sa se mai schimbe ceva dar nu e asa. Mi-e sila de mentalitatea lor de oi fara minte (inclusiv parintii mei). Asa sunt romanii caini care se multumesc cu un salariu de 200-250 de € din care nu o sa isi permita in viata lor sa isi cumpere o casa sau sa isi intretina cum trebuie o familie. Pacat ca si tinerii sunt asa de needucati si nu sunt in stare sa schimbe nimic. Dupa mine ar trebui ca tinerii sa schimbe ceva dar cu educatia lor primita de la tv/massmedia sunt niste cocalari manelisti majoritatea, de demnitate nici nu mai vorbim. Parerea mea e ca tinerii ar trebui sa dea toti hotii de politicieni jos si sa umple puscariile, dar sa primeasca pedepse mai grele inclusiv pedeapsa cu moartea si confiscarea averilor pentru ca deciziile luate de ei pentru a favoriza infractiunile si folosirea imunitatii in mod abuziv constituie o crima la nivelul intregii societati si nu incalca drepturile omului. Odata ce a ajuns intr-o functie importanta trebuie sa isi asume responsabilitatea unor decizii care afecteaza intreaga societate si nu sa fie acolo doar pentru salariu sau influenta. Toate crimele impotriva societatii trebuie pedepsite inclusiv cu moartea. De ce fostul presedinte nu face puscarie pentru toate faptele penale care le-a comis si de ce justitia e controlata politic? De ce hotii care fura milioane de euro primesc pedepse atat de mici si de ce nu li se confisca averile? De ce multi scapa nepedepsiti? Presedintele, garant al suveranitatii statului nu trebuie sa faca puscarie pentru ca afecteaza imaginea statului(asa a zis la tv). Din contra ca trebuie sa faca puscarie daca trebuie si sa primeasca pedepse cuvenite plus confiscarea averilor ilicite ca sa se poata zice ca atunci este corectitudine. In ziua de azi toti sunt educati sa fie asa, toti se degradeaza pentru bani si ajung sa faca tot felul de nedreptati sau sa inchida ochii la multe nedreptati. In mare parte e asa datorita educatiei. Pana si biserica e asa. Viata nu e legata de bani, de un loc, de un obiect dupa cum zice si religia, de aceea, nu exista nici o mandrie sau o rusine ca esti roman sau alta nationalitate pentru ca toti sunt oameni doar ca ii strica unii si la fel nu exista nici patriot si nici diferente, asta inseamna sa fii liber nu sa iti traiesti viata cum fac mai marii bisericii care nu rezolva nimic in viata lor si nu indreapta nimic ci din contra sunt corupti si mai rau fac. Biserica nici pe departe nu pazeste aceste lucruri. Totul porneste de la educatie: nu e corect sa iti irosesti viata muncind pentru o casa si alte necesitati in timp ce altii fura milioane de euro sau sa ajungi sclav in strainatate unde sa stai doar pentru bani. Daca vrei sa inveti ceva fa o facultate care iti place tie si care iti foloseste. Asta e situatia, pacat ca inca se mai poate schimba ceva dar nu cred ca o sa se intample prea curand.