| Roby67 a întrebat:

Pentru cei care cunosc activitatea mea pe pagina asta. Vreau sa stiu unde fac greseli gramaticale sau de exprimare in raspunsuri sau intrebari.
Vorbesc foarte serios, daca ati vazut greseli va rog sa le spuneti, pentru mine este foarte important.
Spre exemplu, intrebarea "punct, punct, punct" (nu ma lasa robotelul sa pun de trei ori punct, zice ca sunt prea multe puncte in intrebare), sau raspunsul asta "..." se pronunta asa "..." Sper sa gasesc printre voi prieteni sinceri.

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

M-am uitat peste raspunsurile tale, si daca inainte mai observam greseli gramaticale, treceam usor peste ele stiind ca esti plecat de mult din tara, totusi am apreciat mereu umorul si abordarea. Plus ca fiind cu 10 ani mai mare ca mine inseamna ca ai avut inca 10 ani sa uiti ce am invatat in scoala generala, pe langa lipsa de practica. Insa acum, la o privire rapida peste raspunsurile tale, observ ca ai imbunatatit vizibil punctuatia. Sincer, e cam tarziu si am privit fugitiv, dar n-am vazut greseli de punctuatie. Insa iti atrag atentia cand se va intampla, sa fii sigur, prin mesaj privat. Felicitari pentru initiativa, inspira respect si sper sa iti urmeze si altii exemplul! Si sper sa n-ajung sa-ti confund raspunsurile cu ale melelaughing

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Fiind plecat de atata timp din tara, probabil ca mai ai unele scapari. Din ce-am vazut, sunt unele care pot fi greseli de tastare si nu neaparat de gramatica.
Dar, ce-ai patit? Ti-a sarit vreun mic agramat in cap corectandu-te acolo unde nu era cazul?
Daca e vorba doar de robotel, stai linistit, ca am impresia ca l-au creat doar ca sa ne scoata pe noi din sarite. Sa vezi cum imi maltrateaza mie raspunsurile in limba franceza. Deci...join the club.

| anad a răspuns:

@Anileda, perfectul compus al verbelor se scrie corect: eu am ( scris, citit etc), tu ai, el/ea a, noi am, voi ati, ei/ele au!

NOname
| NOname a răspuns:

Pe viitor, daca imi va sari ceva in ochi, o sa-ti aduc la cunostinta (prin mesaj privat). Dar si de la tine (eventual voi) astept in schimb acelasi lucru.
Si eu nu ma supar, cand sunt corectata, din contra, ma incanta faptul, ca am putut sa invat ceva nou, sau am reamintit ceva, ce mi-am permis sa uit. Si sunt placut surprinsa sa aflu, ca nu sunt singura.
La mai putine greseli (nu ca ai avea multe)! Bafta! big grin

| Zenithf a răspuns:

Se intampla oricui sa greseasca. Am gasit intr-o intrebare ca ai scris "m-a parasit" in loc de "m-a parasit" (ce a facut? - a parasit, pe cine? - pe mine (m), m-a parasit), iar in alta ai scris "pantofi" in loc de "pantofii" (cine ma apasa? raspuns: pantofii, scris cu doi i datorita articolului hotarat) dar de multe ori mi se intampla si mie, aici nu suntem la scoala la dictare, daca mai gresim nu primim nota 4. laughing
Am vazut altii care faceau greseli mai mari, din respect pentru ei nu am zis nimica, uneori am glumit insa pe tema asta, sper ca nu am suparat pe nimeni.
Respect pentru tine, de cati ani esti plecat din tara si tu scrii mai bine decat multi dintre scolarii nostri.

| Zenithf a răspuns:

Robotelul are ce are cu trei puncte, daca scrii asta odata este ok, daca scrii a doua ora ii problema. Incearca ca, in loc de trei puncte sa scrii etc sau s. a. m. d. (si asa mai departe) sau s. a. (si altele).

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Anileda, draga, mai intai invata tu cum sta treaba si apoi invata-i pe ceilalti.
Cratima se foloseste in functie de context. El a folosit corect in "ati vazut". Cu cratima ar fi in "a-ti taia singura craca de sub picior". Iar virgula (ca si punctul) se pune fara spatiu inainte, dar cu spatiu dupa, asa cum vezi la mine. Normal ca oricine greseste, dar nu se supara nimeni din atata lucru, dupa ce corectam am si uitatsmug

| Roby67 explică:

@cristacheceliute, uite asa intru in ceata...

| Roby67 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri la toti.

| Anileda a răspuns:

Da, ai facut o greseala chiar in aceasta intrebare.
Se scrie a-ti nu ati.
Insa nu este nimic, oricine mai greseste, nu inteleg de ce atata tamp-tam pentru niste greseli, suntem oameni, stai linistit eu nu te condamn.
O zi buna

Anileda

| 80Cris a răspuns:

Roby stai linistit, in primul rand robotelul ma zapaceste de multe ori si ma pune sa editez, editez, editez pana ma enervez...ca-mi zic, ce Dumnezeu nu e bine acum?! Scrii corect numai ca, atunci cand robotelul nu te lasa, pur si simplu ai folosit prea multe semne de punctuatie. Eu iti spun asa, de curand mi-am dat seama ca tu nu locuiesti in Romania si te felicit pentru cum scrii ( ma gandesc ca nu esti plecat doar de-un an, doi )! Sunt multi care le invart si le combina de nu mai intelegi nimic (si traiesc in Romania ). Daca mai faci cate-o greseala, stai linistit ca, toti le facem. Concluzia, mai putine semne de punctuatie si robotelul te va lasa in pace. Ce ai scris mai sus, dpdv gramatical, este corect, nu ai nici o greseala. Tine-o tot asa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Roby67, tu ai cerut-o, sa vezi cum stau eu de acum cu ochii pe tine, pana devii expert...in scriere corecta(la ce te gandeai?!?).
Sa incepem: nu spui "la toti", ci tuturor, ca acum se trezeste tanara Anileda sa iti spuna ca se scrie "latoti" sau "la-toti"!
Serios, acum, ai circumstante atenuante, sunt multi care traiesc aici si sunt agramati si tu iti faci probleme de acolo!
Daca vad greseli, iti trimit mesaj privat ca sa poti edita. E bine?