| gabrielutzu a întrebat:

Pentru cunoscatori:
Care este diferenta de baza intr-e Wing-Chun si Wushu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wushu- arta razboiului pune accent pe energia interna si metoda "externa" care se bazeaza mai mult pe folosirea fortei si pe miscarile rapide
Wing-Chun- o arta agresiva de lupta si aparare- loviturile sunt menite sa raneasca adversarul, eficienta acestui stil se bazeaza pe conceptul ca distanta mica intre doua puncte este o linie puternica, practikntii acestui stil cred in folosirea de forta redusa in orice situatie de lupta prin sincronizarea pozitiilor folosite in infrangerea adversarului. aceasta este dobandita prin echilibru, structura corpului si relaxare. si este inventat de o femeie cum spune si in filmul IP MAN preferatul meu
... diferenta cred caci consta in modul de utilizare al energiei corpului: Wushu foloseste multa energie in atac pe cand Wing-Chun foloseste cat mai putina energie obosind-usi adversarul prin klm si sincronizarea pozitiilor de contr-atac, cred... happy

| DeathReaper123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow stii multe despre wing chun si as vrea sa practic ma gandesc de la un timp sa o fac

2 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Sunt stiluri diferite de arte martiale. Diferenta. n-o stiubig grin