| xbastanu a întrebat:

Pentru subiectul 2 la bac profil real mai trebuie sa stim ceva pe langa curente literare(romantism, pasoptism, etc) sau doar atat?

4 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Da, mai trebuie.
Examenul s-a schimbat fata de cel care era mai demult. Nu mai sunt virgule, rolul verbelor.

Poate sa pice si incadrare intr-un gen literar (liric, epic, dramatic).
Se poate sa pice si o mica parte dintr-o comedie si sa fie nevoie sa identifici trasaturi specifice (tip de comic, didascalii daca se vorbeste despre gen dramatic)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pașoptismul nu e curent literar

| Anon31241212 a răspuns:

Rolul verbelor, al virgulelor, cratimelor, liniilor de dialog, etc. Si poate sa zica de procedee artistice: rolul figurilor de stil.

| ShaniTempo a răspuns:

In general nu ar trebui chiar daca inveti profil umanist, gen asa ceva poti invata doar la universitate nu si licee, rar cand se intilneste mai multe curent, cel mai des doar romantismul este