| anonim_4396 a întrebat:

Peroxidul de oxigen este apa distilata?

5 răspunsuri:
| drhotzu a răspuns:

Dap subscriu la dix peroxidul de hidrogen este de fapt la ce te referi tu, si este apa oxigenata,
apa distilata este apa fiarte evaporata, si apoi condensata astgel incat sa contina doar H20, practic este apa pura, pentru ca apa de obicei mai are multe minerala si saruri! si sa nu vorbim de impuritati si bacterii

| syd a răspuns:

Hmm, eu nu am auzit de peroxid de oxigen, ci doar de peroxid de HIDROGEN, care e apa oxigenata, cu formula H2O2.

| CMaria21 a răspuns:

Apa oxigenată denumită şi peroxid de hidrogen este singurul agent antibacterian compus numai din apă şi oxigen.

o zi buna

| mihaelaalol a răspuns:

Nu,apa distilata este apa curata(obtinuta prin fierbere). Prin distilare, apa este fiarta iar vaporii condensați se stochează în alt recipient, In acest timp, apa devine curata, deci apa distilata este H20.
sper ca te-am ajutat!

| d3men7zel a răspuns:

Peroxid hidrogen oxigen este pur si simplu o molecula de apa (H202), cu o molecula de oxigen suplimentara. Formarea sa este legata de alte doua molecule, oxigenul si apawinkingfunda?