| RAY a întrebat:

Persoane pe aici care iubesc cultura germana? Ce anume va place?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Arhitectura, limba, istoria, folclorul.

| RAY explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da-mi cateva exemple

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RAY):

Perioada medievala din Sfantul Imperiu Roman, cu expansiunea lui.

Til Eulenspiegel, Muzicantii din Bremen, Faust, Flautistul din Hameln.

Arhitectura e cam aceeasi peste tot, mai putin in vest, unde e putin influentata si de cea a Frantei. Dar, in general, ma refer la cladirile cu cadru de lemn.

| RAY explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ai vizitat vreodata Germania?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RAY):

Da, am fost in Bavaria.

| RAY explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ce ai vizitat?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RAY):

O parte din Munchen, dar m-am indreptat spre un oras mai mic, numit Straubing. Acolo locuieste tata si am fost in vizita la el.
Am vizitat orasul.

| RAY explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Tata fiind German?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru RAY):

Nu. E roman. Dupa divort a emigrat acolo.

35 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Fotbalul de acolo, chiar daca nu mai sunt nici nemtii ce au fost.

| RAY explică (pentru Drimmero):

NICi azi nu ma pot uita la acel meci cu pitici care pur simplu ne-au violat in ultimele momente ale meciului, noi credeam ca sunt la gradinita ne feream de ei sa nu le atingem

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Poftim?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Da, din pacate cea mai slaba echipa a Germaniei de la un mondial, veneau si din postura de campioana mondiala.

| alina2k18 a răspuns:

Der schwanze mein freundwinking
Ich liebe grosse schwanze zu lutschen bis ich wurgen wie eine geile kleine nuttige schlampewinking

| mentholinks a răspuns:

Prostitutia legalizata. Pacat ca nu si iarba.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Corectitudinea, seriozitatea, curatenia, organizarea si banii.

| anamariarot a răspuns:

Psihanaliza se pune? big grin

| RAY explică (pentru anamariarot):

Desigur ca da, freud?

| Mclaren12 a răspuns:

Cultura germana s-a cam dus odata cu disparitia nazismului. Dupa aia a inceput sa domine capitalismul, multiculturalismul, mixul rasial si alte programe distrugatoare de oameni si societăți.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Uni spun invers

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Spalatii pe creier spun invers. Cred ca tot mai multa lume incepe sa realizeze adevarul despre nazism si ca media sionista i-a mintit in ultimul hap cu privire la asta.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Nici eu nu am fost de acord cu imigratia asta nebuneasca, un milion de imigranti

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Intr-adevar...
Merkel vrea sa faca cat mai mult rau posibil țării. Cred ca germanii si-au dat seama de asta. Am auzit ca un partid nationalist pro-german si anti-EU aduna tot mai multa putere in țară.

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Locuiesti in Germania?

| Alfred0703 a răspuns:

Imi place mentalitatea lor fata de reguli si munca(in general). Ei nu lasa pe maine ce pot face azi.

| DoarAlin a răspuns:

Tati Hitler

Răspuns utilizator avertizat
| Necuvântător a răspuns:

Bunicul din partea mamei a fost german, dar nu prea mă atrage cultura germană.