| MiLaS a întrebat:

Peste 3 saptamani am BAC-ul si sper sa il iau, la matematica sper sa iau peste 8, la romana sper sa scot un 6-7 si la biologie tot peste 8. Sunt profil Stiinte ale naturii-REAL si ma intreb daca as putea face fata la CIBERNETICA (Informatica-Economica). Eu nu am prea facut economie in scoala nici informatica, dar stiu notiunile de baza. Ce ziceti merita sa incerc? Din ce materii dau admiterea?

6 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Se merita sa dai la ce profil vrei dar in principal este bine sa dai la cele la care ai valente (adica la care te pricepi si fara sa faci scoala). Acum depinde si de nota finala dar in principal sa alegi ceva ce ti se potriveste.

| MiLaS explică (pentru MeConstantine):

Mie imi place foarte mult informatica, dar din pacate nu am putut invata in liceu din cauza profesorului waiting M-am invatat singur acasa sa programez. Stiu doar lucrurile de baza C++, Visual Basic. Dar nu stiam din ce se da admitere la facultatea de Informatica-Economica.

| T0T a răspuns (pentru MiLaS):

Cel mai bine trebuie să înțelegi raționamentul gândirii în programare și pe baza acestuia adaptezi la fiecare limbaj. Pentru a înțelege raționamentul este nevoie de lucru. Eu aveam un oarecare gând să dau la o astfel de facultate, dar la aia la care voiam eu să dau era doar pe bază de dosar. Oricum m-am răzgândit. Mai bine dai la una pe bază de dosar căci la admitere probabil vei avea economie și informatică. De obicei, acum depinde și la ce facultăți, problemele de la admitere la informatică se complică de la an la an și la unele facultăți subiectele de anul trecut m-au speriat și eu pot zice că am lucrat într-o oarecare măsură. Acum nu știu ce șansă ai avea la o eventuale admitere cu examen de aceea zic mai bine pe bază de dosar.

| MiLaS explică (pentru T0T):

Si ce facultate este pe baza de dosar, eu vreau sa dau in cluj la facultate.dar tot ceva cu informatica.

| T0T a răspuns (pentru MiLaS):

Eu voiam să merg la UPG din Ploiești și acolo avea o asemenea secțiune. Cel mai bine e să te uiți pe site-ul facultății și să mai cauți și altele.

| MiLaS explică (pentru T0T):

Da dar nu gasesc un model de admitere sa vad cum vine de greu.